Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2024
EuropaCup: Ισοπαλία για την εθνική ανδρών
Πηγή InTime

Ισόπαλη με 9-9 αναδείχθηκε η εθνική ομάδα ανδρών στο πόλο, δίνοντας σκληρή μάχη με την δευτεραθλήτρια κόσμου Ουγγαρία

Την Ουγγαρία αντιμετώπισε στην πρεμιέρα του Europa Cup που διεξάγεται στη Ριέκα της Κροατίας, η εθνική ομάδα ανδρών υδατοσφαίρισης.

Μετά από μια δυνατή «μονομαχία», οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό σκορ να είναι 9-9.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους Έλληνες διεθνείς, καθώς η αποτελεσματικότητα τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα δυσκόλεψε τους Ούγγρους. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι διεθνείς ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικοί στην επίθεση, ανεβάζοντας το σκορ στο 4-1. Η Ουγγαρία μείωσε προσωρινά σε 4-3, ωστόσο Γούνας και Σκουμπακάκης έδωσαν διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο (6-3).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ουγγαρίας αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 6-6 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Βλάχου επανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο (9-7), ωστόσο 47» πριν την λήξη, ο Βάμος ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ σε 9-9, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Η εθνική συνεχίζει τις υποχρεώσεις της το βράδυ της Μ. Παρασκευής (6/4, 21:00), απέναντι στην Ισπανία, ενώ το Μ. Σάββατο (7/4, 17:00) θα αντιμετωπίσει την Ιταλία. Ανάλογα με την θέση της στον Α΄ όμιλο, θα παίξει την Κυριακή του Πάσχα στον τελικό ή σε κάποιον αγώνα κατάταξης.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Ουγγαρία): 1-1, 2-5, 3-1, 3-2

Διαιτητές: Βλάσιτς (Κροατία), Στανόγεβιτς (Σερβία)

Οι συνθέσεις:

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Τάμας Μαρτζ): Νάγκι, Τόροκ, Μάνχερτζ, Ζαλάνκι 1, Βάμος 2, Μεζέι 1, Ντ. Γιάνσικ 1, Σ. Γιάνσικ 1, Ανγκιαλ, Μπάτορι 3, Μπέντο, Κόβατς, Βόγκελ

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Δερβίσης 2, Φουντούλης, Καπότσης 2, Ποντικέας, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2, Ζερδεβάς

Αχίλλειος πτέρνα της οικονομίας το μεγάλο και επίμονο έλλειμμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών

«Αγκάθι» για την ελληνική οικονομία το έλλειμμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών. Τι δείχνουν τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος και του Κέντρου Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών.