Ούτε η Σεβίλη κατάφερε να σπάσει το ρεκόρ της Μπαρτσελόνα: 37ο ματς αήττητη

Η Μπαρτσελόνα χάρη σε δύο γκολ από Σουάρες και Μέσι μέσα σε ένα λεπτό έμεινε στο 2-2 με τη Σεβίλη και είναι για 37ο αγώνα αήττητη

Πιο κοντά από ποτέ στην πρώτη της ήττα στη La Liga μετά από ένα χρόνο έφτασε η Μπαρτσελόνα, αλλά η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε αρνείται να χάσει. Για 87 λεπτά η Σεβίλη ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 κι όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στη μεγαλύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα την τρέχουσα περίοδο, παρ΄ όλα αυτά ο Λιονέλ Μέσι είχε αντίθετη άποψη. Μέσα σε ένα λεπτό η «Μπάρτσα» ισοφάρισε σε 2-2 και διατήρησε το αήττητο στη La Liga για 37ο ματς, ενώ, πλέον, απέχει μόλις ένα για να σπάσει το ρεκόρ που κατέχει η Ρεάλ Σοσιεδάδ (38 αγώνες).

Ένα χρόνο παρά μία εβδομάδα (8 Απριλίου 2017) διατηρεί το αήττητο της Μπαρτσελόνα. Πέρυσι τέτοιο καιρό η πρώτη ήττα των Καταλανών στο πρωτάθλημα έμελλε να συμβεί στην Ανδαλουσία, από την Μάλαγα. Λίγο έλλειψε να επαναληφθεί στο ίδιο μέρος, αλλά ο Μέσι είχε διαφορετική άποψη. Η είσοδός του στο 58΄ ανέβασε αγωνιστικά και ψυχολογικά τους Καταλανούς, που κατάφεραν λίγο πριν το φινάλε αρχικά με τον Σουάρες και αμέσως μετά το υπέροχο πλασέ του Αργεντινού σταρ να «σώσουν την παρτίδα».

Παρότι ταξίδεψε στα Κανάρια χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο και με αρκετές ακόμη απουσίες (Σέρχιο Ράμος, Κρόος, Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Ισκο), η Ρεάλ νίκησε εύκολα τη Λας Πάλμας 3-0, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Δύο γκολ του Μπέιλ και ένα του Μπενζεμά επέτρεψαν στους «μερένγκες» να περάσουν ένα εύκολο βράδυ και να πλησιάσουν στον ένα βαθμό τη δεύτερη Ατλέτικο, μία εβδομάδα πριν την υποδεχθούν στο μαδριλένικο ντέρμπι. Πριν από αυτό, φυσικά, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έχει μπροστά της τον πρώτο προημιτελικό του Champions League με τη Γιουβέντους και το μυαλό όλων στη «βασίλισσα» είναι εκεί…

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία», καθώς Τζιρόνα και Λεβάντε αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι Καταλανοί, οι οποίοι διεκδικούν την έξοδο στο νέο Europa League, προηγήθηκαν με τον Γκρανέλ, ενώ η Λεβάντε ισοφάρισε με τον Μοράλες και πήρε ένα βαθμό που της επιτρέπει να απομακρυνθεί λίγο περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με γκολ του Μπράις Μέντεθ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Θέλτα απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές». Οι Βάσκοι είχαν προηγηθεί στο 55΄ με τον Ουνάι Νούνιεθ, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν ως το τέλος το «τρίποντο».