Η Βαλένθια παλεύει για 3η θέση, νίκες για Μπέτις και Χετάφε

Η Βαλένθια δεν εγκαταλείπει τη μάχη για μια θέση στην πρώτη τριάδα. Οι «νυχτερίδες» νίκησαν στο «Μεστάγια» με 3-1 την Αλαβές στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής και ξαναπέρασαν στην τρίτη θέση, με παιχνίδι περισσότερο από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Μπέτις εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε την Εσπανιόλ με 3-0, ενώ στο ματς που προηγήθηκε η Χετάφε έκανε σπουδαία ανατροπή στην χώρα των Βάσκων, όπου επιβλήθηκε με 2-1 της Σοσιεδάδ.

Η Βαλένθια δεν εγκαταλείπει τη μάχη για μια θέση στην πρώτη τριάδα. Οι «νυχτερίδες» νίκησαν στο «Μεστάγια» με 3-1 την Αλαβές στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής και ξαναπέρασαν στην τρίτη θέση, με παιχνίδι περισσότερο από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν», ουσιαστικά, με τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν 2-0. Στην επανάληψη η Αλαβές προσπάθησε να επιστρέψει όταν μείωσε στο 49΄, όμως το αυτογκόλ του Λαγουάρδια έσβησε τα όνειρα των φιλοξενούμενων.

Η Μπέτις εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε την Εσπανιόλ με 3-0, ενώ στο ματς που προηγήθηκε η Χετάφε έκανε σπουδαία ανατροπή στην χώρα των Βάσκων, όπου επιβλήθηκε με 2-1 της Σοσιεδάδ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Λεβάντε-Έιμπαρ 2-1
(25΄ Ρότζερ, 64΄ Μπόατενγκ – 63΄ Τσαρλς)

Λα Κορούνια-Λας Πάλμας 1-1
(22΄ Αλμπεντόσα – 3΄ Χαλίλοβιτς)

Βαλένθια-Αλαβές 3-1
(1΄ Ροντρίγκο, 33΄ Τζάτζα, 54΄ αυτ. Λαγουάρδια – 49΄ Σομπρίνο)

Σοσιεδάδ-Χετάφε 1-2
(23΄ Γουίλιαν Χοσέ – 45΄ Ντακονάμ, 51΄ Ανχελ)

Μπέτις-Εσπανιόλ 3-0
(34΄ Ζούνιορ, 56΄ Μπουντεμπούζ, 69΄ Γκερέρο)

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.