Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Εύκολα η Λίβερπουλ, σβηστά η Τότεναμ, «διπλό» με... ευρωπαϊκό αέρα η Μπέρνλι

Εύκολα η Λίβερπουλ, σβηστά η Τότεναμ, «διπλό» με… ευρωπαϊκό αέρα η Μπέρνλι

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έστω και προσωρινά πέρασε η Τότεναμ, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 της Χάντερσφιλντ για την 29η αγωνιστική της Premier League. Οι «πετεινοί» ήταν καλύτεροι και είχαν σε μεγάλη μέρα τον Σον, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ (27', 54'). Η Σουόνσι σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της ημέρας, καθώς επικράτησε με 4-1 της Γουέστ Χαμ.

Στη δεύτερη θέση, έστω και προσωρινά, βρίσκεται η Λίβερπουλ που επικράτησε με 2-0 της Νιουκάστλ για την 29η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Κλοπ άνοιξε το σκορ στο 40′ με τον Σαλάχ και ο Μανέ στο 55′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και παραμένουν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, και προσωρινά είναι η Τότεναμ, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 της Χάντερσφιλντ. Οι «πετεινοί» ήταν καλύτεροι και είχαν σε μεγάλη μέρα τον Σον, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ (27′, 54′).

Η Σουόνσι σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της ημέρας, καθώς επικράτησε με 4-1 της Γουέστ Χαμ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8′ με τον Κι και στο 32′ ο Φαν ντε Χόορν έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη στο 48′ ο Κινγκ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ στο 63′ με πέναλτι ο Αγιού έκανε το 4-0. Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους σημείωσε στο 71′ ο Αντόνιο.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, η Μπέρνλι, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να νικήσει, στην έδρα της, την Εβερτον με 2-1. Η Εβερτον προηγήθηκε με το γκολ του Τσενκ Τοσούν στο 20ο λεπτό, αλλά η Μπέρνλι αντεπιτέθηκε και πήρε τη νίκη με τα τέρματα των Μπαρνς (56′) και Γουντ (80′) και πλέον βλέπει… τα ευρωπαϊκά εισιτήρια από κοντα.