Σάββατο 20 Απριλίου 2024
«Βατερλώ» για τη Νάπολι, λύτρωση στο 93΄για τη Γιουβέντους

«Στραβοπάτημα» που μπορεί σε βάθος χρόνο να της στοιχίσει μέχρι και τον τίτλο στην Serie A, είχε η Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, γνώρισαν βαριά ήττα από την Ρόμα με 4-2 στο Στάντιο Σαν Πάολο και πλέον η διαφορά που τους χωρίζει από την δεύτερη της βαθμολογίας Γιουβέντους, είναι ένας βαθμός, με την «γηραιά κυρία» να έχει και ένα ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Ινσίνιε, όμως η Ρόμα του Κώστα Μανωλά (αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά) όχι μόνο ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με τον Ουντέρ, αλλά πήρε και προβάδισμα στο 26` με τον Τζέκο.

Ο ίδιος παίκτης στο 73` έκανε το 3-1 για την Ρόμα, η οποία στο 79` έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με το τέρμα του Περότι. Η Νάπολι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με το τέρμα του Μέρτενς.

Νωρίτερα, σπουδαία νίκη που την κρατά πάντα μια ανάσα από τη Νάπολι σημείωσε η Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Λάτσιο με το μοναδικό τέρμα της συνάντησης να πετυχαίνει ο Ντιμπαλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πλέον η «Γιούβε» μετράει 10 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και μπορεί να «χαμογελάσει» μετά τη γκέλα της Νάπολι.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής:

ΣΠΑΛ-Μπολόνια 1-0
(48′ Γκράσι)

Λάτσιο-Γιουβέντους 0-1
(90+3′ Ντιμπαλά)

Νάπολι-Ρόμα 2-4
(6` Ινσίγκνε, 92` Μέρτενς – 7` Ουντέρ, 26`, 73` Τζέκο, 79` Περότι)

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι