Νίκες για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, «διπλό» η Κύμη, στον... πόντο το Λαύριο, «ανάσα» ο Πανιώνιος

Νίκες για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, «διπλό» η Κύμη, στον… πόντο το Λαύριο, «ανάσα» ο Πανιώνιος

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ η ΑΕΚ, η οποία στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής επικράτησε εύκολα στο ΟΑΚΑ του Κολοσσού Ρόδου με 95-79. Με νίκη συνέχισε και ο ΠΑΟΚ, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να επικρατεί δύσκολα των Τρικάλων στην Πυλαία με σκορ 58-54. Σημαντικό «διπλό» για την Κύμη, η οποία επιβλήθηκε του Φάρου Λάρισας με 91-80, ενώ παρά την προσπάθεια το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα του Λαυρίου, γνωρίζοντας την ήττα με 78-77. «Νίκη παραμονής» πέτυχε ο Πανιώνιος επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη του Κόροιβου με 70-59.

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ η ΑΕΚ, η οποία στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής επικράτησε εύκολα στο ΟΑΚΑ του Κολοσσού Ρόδου με 95-79.

Με νίκη συνέχισε και ο ΠΑΟΚ, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να επικρατεί δύσκολα των Τρικάλων στην Πυλαία με σκορ 58-54.

Σημαντικό «διπλό» για την Κύμη, η οποία επιβλήθηκε του Φάρου Λάρισας με 91-80, ενώ παρά την προσπάθεια το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα του Λαυρίου, γνωρίζοντας την ήττα με 78-77.

«Νίκη παραμονής» πέτυχε ο Πανιώνιος επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη του Κόροιβου με 70-59.

Ας δούμε αναλυτικά:

ΑΕΚ-Κολοσσός Ρόδου 95-79

Ο επιθετικός πλουραλισμός χάρισε στην ΑΕΚ την 11η νίκη της στην Α1 Ανδρών, ενώ… ζέστανε τους «κιτρινόμαυρους» ενόψει Νίμπουρκ. Η Ένωση επικράτησε άνετα με 95-79 του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ, για την 17η αγωνιστική, σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη σε εορταστικό κλίμα, καθώς πριν το τζάμπολ τοποθετήθηκε το τρόπαιο του Κυπέλλου Ελλάδας στο κέντρο του παρκέ, με τον αρχηγό της «Βασίλισσας», Ντούσαν Σάκοτα, να το υψώνει στον ουρανό και να αποθεώνεται.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, που πανηγύρισε την 5η διαδοχική επιτυχία της στο πρωτάθλημα και πλέον εστιάζει στην αναμέτρηση με τη Νίμπουρκ στο ΟΑΚΑ (7/3), για την φάση των «16» του Basketball Champions League, ο Πάντερ με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι επίσης… διψήφιοι Σάκοτα (14), Χάντερ (13) και Τζέιμς (12). Από τον Κολοσσό, που υποχώρησε σε 9-8, ξεχώρισε ο Χάρις με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-33, 65-56, 95-79

Ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να βάλει πρόωρα τους Κυπελλούχους Ελλάδας σε τροχιά νίκης. Από το εις βάρος της 11-13 η Ένωση έτρεξε επιμέρους σκορ 11-3 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (22-16). Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 27-24 στο 12΄, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν και πάλι… γκάζι στην επίθεση, απαντώντας με σερί 10-0 για το 37-24 στο 17΄, το οποίο ήταν αρκετό για να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας (44-33).

Οι γηπεδούχοι δεν… αγχώθηκαν ούτε στην τρίτη περίοδο (65-56), ενώ ένα σερί 7-0 στο 34΄ εκτόξευσε τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+16, 76-60), για να φτάσει η Ένωση με… περίπατο στο τελικό 95-79.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς Ηλ.-Μπήτης-Αναστόπουλος Αντ.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 12 (2), Γκριν 7 (1), Χάρις 7 (2), Πάντερ 16 (3), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 14 (3), Βασιλόπουλος 3, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 2, Καββαδάς 9, Χάντερ 13.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 16 (1), Τζόουνς 8, Σχίζας 15 (3), Μπρέι 11 (1), Γιανγκ 16 (1), Γεωργαλλής, Μπίλλης, Σταμάτης, Παπαδάκης 3 (1), Τσαλμπούρης, Ράιτ 6, Ουέαρ 4.

ΠΑΟΚ-Τρίκαλα 58-54

Σε ντέρμπι, κακής ποιότητας, εξελίχθηκε η σημερινή αναμέτρηση στο PAOK Sports Arena, για τη 17η αγωνιστική της Α1, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τα Τρίκαλα. Νευρικές, με πολλά λάθη και άστοχες, αμφότερες οι ομάδες στο παρκέ, με τον «Δικέφαλο» να καταφέρνει στο τέλος να πάρει το ροζ φύλλο με 58-54.

Οι «ασπρόμαυροι» τελείωσαν το ματς έχοντας 2/21 τρίποντα, 17/42 δίποντα, 15 λάθη, με τους Θεσσαλούς να μην… υστερούν, έχοντας αντίστοιχα 5/24 τρίποντα, 12/34 δίποντα και 18 λάθη. Ξεχώρισαν περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο για τους νικητές οι Ουσμάν Κρουμπάλι (11π., 7 ριμπ), Λίνος Χρυσικόπουλος (11π.), Βαγγέλης Μαργαρίτης (11π., 9 ριμπ). Τα Τρίκαλα είχαν πρώτους σκόρερ τους Χαβιέ Τέιμς (10π), Ντι Τζέι Ρίτσαρντσον (9π.), ενώ εντυπωσιακός, μαζεύοντας 15 ριμπάουντ, ήταν ο Τζον Φιλντς

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 33-28, 49-40, 58-54

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, όταν και βρέθηκε να υπολείπεται στο σκορ με 4-8, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα, χωρίς, ωστόσο, να μπορεί να επιβάλλει απόλυτα το ρυθμό του απέναντι στα μαχητικά Τρίκαλα. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε μέχρι και με +12 (15′ 28-16), με τον Μαργαρίτη να ηγείται της προσπάθειάς του στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Θεσσαλοί δεν εγκατέλειψαν το ματς, μείωσαν στο μισό καλάθι στο 24′ (35-34), με διαδοχικούς πόντους από τον Χρυσικόπουλο, όμως, ο ΠΑΟΚ πήγε εκ νέου στο +6 (40-34). Επίπεδο, γύρω από το οποίο κινήθηκε η διαφορά του από τους Θεσσαλούς, ως το 32′ όταν τα Τρίκαλα μείωσαν στους δύο πόντους (49-47). Ο Κρουμπάλι με τον Πέτεγουεϊ έδωσαν πρόσκαιρα ανάσα στους Θεσσαλονικείς (35′ 53-47), με τους Μόρις, Τάλτον, στα 7» για το φινάλε, να ρίχνουν ξανά τη διαφορά στο καλάθι (56-54). Ελάχιστα αργότερα, με 2/2 βολές, ο Γκος «έγραψε» το 58-54, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς ο Τάλτον ήταν άστοχος, σε τρίποντο, στην τελευταία επίθεση που έμεινε για τους φιλοξενούμενους στον αγώνα.

*Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν το τζάμπολ, στη μνήμη του παλαίμαχου καλαθοσφαιριστή και προπονητή του ΠΑΟΚ, Ορέστη Αγγελίδη και της Ελενας Γαϊτάνη, κόρης του παλαίμαχου παίκτη του «Δικεφάλου», Γιάννη, οι οποίοι έχασαν πρόσφατα τη ζωή τους (σ.σ. από προβλήματα υγείας και τροχαίο δυστύχημα, αντίστοιχα). Στην πορεία, οι καλαθοσφαιριστές και το τεχνικό επιτελείο του ΠΑΟΚ άφησαν από ένα τριαντάφυλλο στις θέσεις που κάθονταν, συνήθως, οι εκλιπόντες στο γήπεδο

*Θέση στα επίσημα του PAOK Sports Arena είχε, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Ιβάν Σαββίδης. Τον ιδιοκτήτη της ΠΑΕ ΠΑΟΚ υποδέχτηκε, αρχικά, ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Βαγγέλης Γαλατσόπουλος, ενώ ελάχιστα αργότερα εμφανίστηκε και τον χαιρέτησε εγκάρδια, ο διοικητικός επικεφαλής της ΚΑΕ, Μπάνε Πρέλεβιτς

Διαιτητές: Σώμος, Μάλαμας, Τζιοπάνος

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 7, Χρυσικόπουλος 11 (1), Κρουμπάλι 11, Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 7 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Κατσίβελης 5, Τζάκσον, Γκος 2, Τζόουνς 1

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φώτης Τακιανός): Φιλντς 6, Ρίτσαρντσον 9 (1), Τέιμς 10 (1), Λούντζης 7 (1), Σλαφτσάκης 3, Τάλτον 7 (1), Τέγιτς 5, Μόρις 7 (1)

ΓΣΛ Φάρος-Κύμη 80-91

Η Κύμη πέρασε νικηφόρα από την Λάρισα, πανηγύρισε την 8η νίκη της στην Α1 Ανδρών και συνεχίζει να ελπίζει σε μία θέση στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 91-80 του ΓΣΛ Φάρου, για την 17η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη 12η ήττα, που τους κρατά κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που μέτρησαν 10/18 τρίποντα, αναδείχθηκε ο Θαντ ΜακΦάντεν με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Λένζελ Σμιθ (16π., 5ρ.) και Γκάρι ΜακΓκί (14π., 7ασ.). Από τον ΓΣΛ Φάρο ξεχώρισε ο Νώντας Παπαντωνίου με 13 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 33-45, 63-70, 80-91

Με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να περιορίσουν τον επιθετικό οίστρο του Μανωλόπουλου, που σημείωσε 11 πόντους στο α’ δεκάλεπτο, η Κύμη σήκωσε με το… καλημέρα κεφάλι στο σκορ (12-22 στο 8΄), ενώ μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +15 (13-28). Με τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξέφυγε στο 15΄ με +20 (21-41), μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης, απέναντι σε έναν ΓΣΛ, που τα είχε σπάσει στα σουτ εντός πεδιάς (6/20).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μουράτο, Βαβάτσικο και Παπαντωνίου, μείωσαν σε 63-70 (στο 30΄), αλλά μέχρι εκεί… Ένα γρήγορο σερί 4-0 της Κύμης επανέφερε την τάξη (63-74 στο 32΄) και οι φιλοξενούμενοι δεν… αγχώθηκαν ξανά μέχρι τη λήξη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Παναγιώτου, Τσώνος.

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 11 (2), Μαραγκός 10, Μουράτος 12 (1), Σάφτενααρ 7 (7 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 13 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαμακάριος 3 (1), Διαμαντάκος 5, Βαβάτσικος 12 (1), Φένερ 4, Κίλι, Μπάλογκαν 3.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερέαφορ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΓκι 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 18 (2), Σμιθ 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Τζόουνς 14 (2), Γλυνιαδάκης 4, Κάιζερ 2, Μπάρλος 5.

Λαύριο-Ρέθυμνο 78-77

Το Λαύριο άντεξε στην πίεση του Ρεθύμνου και με το τελικό 78-77 υπερασπίστηκε την έδρα του, αυξάνοντας σε 11-6 το ρεκόρ του στην Α1 Ανδρών, με το οποίο παραμένει εντός τετράδας. Στον αντίποδα, οι Κρήτες υποχώρησαν σε 7-10 και πλέον μπαίνουν σε περιπέτειες, όσον αφορά στην εδραίωση τους στην οκτάδα.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο «συνήθης-ύποπτος», ΜακΚένζι Μουρ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 μπλοκ και 4 κλεψίματα, ενώ από το Ρέθυμνο ξεχώρισε ο Μάλκολμ Άρμστεντ, επίσης με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-41, 55-61, 78-77

Το Ρέθυμνο ήλεγξε το ρυθμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας σταθερά το προβάδισμα (11-16 στο 6΄).Ωστόσο, Μουρ και Νίξον βρήκαν τα μακρινά σουτ, βοηθώντας τους γηπεδούχους να απαντήσουν με ένα επιμέρους σκορ 12-3 και να κλείσουν την περίοδο στο +4 (23-19). Με τον Άρμστεντ σε… κέφια, όμως, οι Κρήτες ανέκτησαν το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (39-41).

Το Ρέθυμνο βρέθηκε στο 25΄ ακόμη και στο +9 (47-56), ενώ δεν… αγχώθηκε μέχρι το 30΄ (55-61), απέναντι σε ένα Λαύριο που έβλεπε τον Μουρ να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση.

Στον… επίλογο της αναμέτρησης ο Μουρ βρήκε στο πρόσωπο του Κουζέλογλου συμπαραστάτη στην επίθεση, η άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 14-7 προσπέρασαν στο 36΄ με 69-68. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ο Μούντι έφερε και πάλι την ισοφάριση (73-73), για να απαντήσει ο Μουρ από τα 6.75 (76-74). Οι γηπεδούχοι, πάντως, διατήρησαν την ψυχραιμία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και 31΄΄ πριν από τη λήξη ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 78-77, που ήταν και τελικό, καθώς ο Άρμστεντ αστόχησε στο νικητήριο λέι απ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Ψαριανός, Μπίκας

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νίξον 10 (2), Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Λαμπ 8, Μέγιερ 4, Γουίγκινς 6, Παπαδημητρίου, Τζόνσον 6, Κουζέλογλου 13 (1), Μουρ 22 (3), Περράκης.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 4, Μούντι 8, Λι 10, Γιαννόπουλος 6 (2), Άρμστεντ 22 (3), Ντάνιελς 18 (1), Κώττας 1, Χριστοδούλου 8 (1), Στεφανίδης, Χόμπσον.

Πανιώνιος-Κόροιβος Αμαλιάδας 70-59

Την τέταρτη νίκη του στην εφετινή Α1 Ανδρών πανηγύρισε ενώπιον του κοινού του ο Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 70-59 του Κόροιβου Αμαλιάδας στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, για την 17η αγωνιστική, και κράτησαν «ζωντανό» το όνειρο της παραμονής τους στα «μεγάλα σαλόνια».

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.