Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Η Στρασμπούρ πλήρωσε τα… σπασμένα της Ρεάλ, έφαγε 5άρα από την Παρί

Τα... σπασμένα της Ρεάλ Μαδρίτης πλήρωσε η Στρασμπούρ, αφού η Παρί Σεν Ζερμέν τη φιλοδόρησε με 5 γκολ επικρατώντας με 5-2 για την 26η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Τα… σπασμένα της Ρεάλ Μαδρίτης πλήρωσε η Στρασμπούρ, αφού η Παρί Σεν Ζερμέν τη φιλοδόρησε με 5 γκολ επικρατώντας με 5-2 για την 26η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σημαντικό για τους Παριζιάνους, καθώς ήθελαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις από την ήττα με 3-1 από τη Ρεάλ στο Champions League και παράλληλα να πάρουν εκδίκηση από την ομάδα του Λωρέ, καθώς η Στρασμπούρ ήταν αυτή που είχε σπάσει στον πρώτο γύρο το αήττητο της Παρί και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα του πρωταθλήματος.

Τότε οι γηπεδούχοι είχαν χάσει 2-1, αλλά σήμερα τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Μόλις στο 22′ οι «πρωτευουσιάνοι» είχαν σημειώσει τρία γκολ. Ο Ντράξλερ στο 11′ έκανε το 1-0 και ο Νεϊμάρ στο 21′ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Ενα λεπτό αργότερα ο Ντι Μαρία έκανε το 3-1. Τα γκολ των γηπεδούχων έκλεισαν με τον Καβάνι, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (73′, 79). Για την Στρασμπούρ είχε ανοίξει το σκορ ο Αχολού στο 6′ και ο Μπαοκέν είχε μειώσει προσωρινά σε 3-2 στο 67′.

Σπουδαία νίκη που ισοδυναμεί με τρεις βαθμούς από… χρυσάφι πέτυχε η Τρουά, που επικράτησε με 1-0 στην έδρα της επί της Μετζ. Οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με το γκολ του Νιανέ. Με αυτή τη νίκη η Τρουά βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού και συγκεντρώνει 27 βαθμούς ένα μόνο περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Το φετινό πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό για τις ομάδες που κινδυνεύουν, καθώς 5 ομάδες προσπαθούν να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Στο ματς την ημέρας Καέν και Ρεν αναδείχτηκαν ισόπαλες, 2-2, με τους γηπεδούχους να χάνουν και δύο πέναλτι!