Επέστρεψε στις νίκες η Μπαρτσελόνα, ανατροπή «εξπρές» η Βαλένθια

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε εκτός έδρας με 2-0 της Εϊμπάρ για την 24η αγωνιστική της La Liga. Οι «μπλαουγκράνα» μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες πήραν τη νίκη και συνεχίζουν να καλπάζουν προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Βαλένθια τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ουραγό Μάλαγα, αλλά με ανατροπή στα τελευταία λεπτά επικράτησε με 2-1

Η ομάδα του Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Σουάρες και δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Αλμπα διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 66′, καθώς ο Ορεγιάνα αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 7′.

Η Μπαρτσελόνα πλέον έφτασε τους 62 βαθμούς και ακολουθεί η Ατλέτικο Μαδρίτης με 52 αλλά κι έναν αγώνα λιγότερο.

Με 2-1 πέρασε από την έδρα της Λας Πάλμας η Σεβίλη. Η ομάδα από την Ανδαλουσία προηγήθηκε 2-0 με τέρματα στο 35΄ του Μπεν Γεντέρ και στο 50΄ του Σαράμπια, ενώ οι γηπεδούχοι, οι οποίοι βρίσκονται εντός της ζώνης του υποβιβασμού μείωσαν στο 82΄ με πέναλτι του Καλέρι.

Η Βαλένθια τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ουραγό Μάλαγα, αλλά με ανατροπή στα τελευταία λεπτά επικράτησε με 2-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27′ με τον Ιντέγε κι έως δέκα λεπτά πριν τη λήξη κρατούσαν το «χρυσό», όπως διαγραφόταν, «τρίποντο». Μέσα σε 5 λεπτά, όμως, τα πάντα άλλαξαν. Αρχικά ο Κοκλέν ισοφάρισε στο 80ό λεπτό και στη συνέχεια ο Παρέχο με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-2 (84΄). Η Μάλαγα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μιγκέλ στο 84′.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 24ης αγωνιστικής της La Liga:

Τζιρόνα-Λεγανές 3-0
(23΄ πεν. Στουάνι, 36΄ Πορτού, 88΄ Χουάνπε)

Λας Πάλμας-Σεβίλη 1-2
(82΄ πεν. Καλέρι – 35΄ Μπεν Γεντέρ, 50΄ Σαράμπια)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.