Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ισόπαλοι στη Ριζούπολη Απόλλωνας και Λεβαδειακός

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν ο Απόλλωνας Σμύρνης και ο Λεβαδειακός στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι, για τους οποίους ήταν η τρίτη συνεχής ισοπαλία και δεύτερη σερί που δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν το 1-0 (είχε προηγηθεί το ματς με τον Πλατανιά), προηγήθηκαν με τον Μπαρτολίνι στο 54΄ και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν με τον Γιακουμάκη στο 67΄.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν, ενώ απειλήθηκαν άμεσα σε μία αντεπίθεση των Βοιωτών, στο 16ο λεπτό. Η άμυνα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» απουσίαζε από τη φάση, επιτρέποντας στον Καθάριο να μπει από δεξιά και να γυρίσει στον Μαρκόβσκι, ο οποίος (από οριακή θέση οφσάιντ) αν και μόνος απέναντι στον Τσόβιτς δεν βρήκε την μπάλα σωστά και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα μπλόκαρε.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου «ανταπέδωσαν» στο 30΄, όταν οι Ναδάλες – Ντεβέσα συνδυάστηκαν έξοχα, ο δεύτερος βγήκε απέναντι στον Επασί, αλλά δεν κατόρθωσε να περάσει την μπάλα πάνω από το σώμα του και ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε. Το ημίχρονο έκλεισε με μια δεύτερη πολύ μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και σε νέα αντεπίθεση ο Νιασέ σούταρε χωρίς πίεση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άστοχα όμως.

Ο Απόλλωνας ήταν, τελικώς, η ομάδα που έφτασε στο γκολ, στο 54ο λεπτό: ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Τσαμπούρης δεν απομάκρυνε την μπάλα, ο Παπάζογλου τη γύρισε με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και ο 36χρονος Μπαρτολίνι πετάχτηκε και με το αριστερό «νίκησε» τον Επασί, σημειώνοντας το τρίτο εφετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν το χάρηκαν για πολύ, αφού στο 67΄ ο Πέτρος Γιακουμάκης ισοφάρισε με ένα εξαιρετικής εκτέλεσης γκολ, όταν ο Μπελγκαζουανί έβγαλε την μπαλιά στον κενό χώρο και ο Έλληνας επιθετικός σούταρε με τη μία 3-4 μέτρα έξω από την περιοχή.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η αποβολή του Λεονάρντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η οποία ανακλήθηκε στη συνέχεια από τον διαιτητή Θάνο ύστερα από διαβούλευση με τον βοηθό του, καθώς διαπιστώθηκε ότι στην παράβαση (φάουλ) είχε υποπέσει ο Αντιλέχου!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Θάνος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοντοές – Λεονάρντο, Ομπιόρα, Μπελγκαζουανί, Αντιλέχου

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Κοντοές, Ναδάλες (71΄ Αλίβοντιτς), Κονέ (87΄ Τσουκαλάς), Ζησόπουλος, Αλμπάνης, Καστιγέχος, Παπάζογλου, Στάθης, Μπαρτολίνι, Ντεβέσα (46΄ Ανιέτε)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Αντιλέχου, Ντιόγκο (27΄ Ζαραδούκας), Μαρκόβσκι, Νιασέ (59΄ Μπελγκαζουανί), Ομπιόρα, Γιακουμάκης, Καθάριος (72΄ Καραχάλιος), Μητρόπουλος, Τσαμπούρης, Λεονάρντο

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε