Ο Άρης πέρασε και από τις Σέρρες με 3-1

Η αήττητη πορεία του Άρη στο εφετινό πρωτάθλημα συνεχίστηκε και κατά τη 16η αγωνιστική της Football League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες με 3-1, στην εναρκτήρια αναμέτρηση, και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της, αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Οι τρεις βαθμοί, πάντως, κατακτήθηκαν πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού ως το 89ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 1-1.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο 58΄ με τον Ούγκο Σόουζα, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Τσιμίκα στο 77΄.

Τη λύτρωση στον Άρη έφερε ο Διαμαντόπουλος, που σκόραρε στο 89΄, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζανακάκης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Βέροια δεν ήταν σε θέση να προβληματίσει τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, με τους Κρήτες να φτάνουν στο άνετο 3-0 απέναντι στη μακεδονική ομάδα.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου σκοράροντας με τους Κουτσιανικούλη (40΄) και Μάνο (45΄ πέναλτι), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βουό στο 56΄, επίσης από τα 11 μέτρα.

Ο ΟΦΗ προσπέρασε την Παναχαϊκή (έχει αγώνα λιγότερο) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Άρη στους 6 βαθμούς.

Βίοι αντίθετοι για τη «Βασίλισσα του Βορρά», που ταξίδεψε στο Ηράκλειο με αποστολή 15 παικτών και γνώρισε την τέταρτη συνεχή ήττα της.

18. Αχαρναϊκός -51

* Ο Αχαρναϊκός έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα.

** Εκκρεμεί η απόφαση για την «τύχη» του αγώνα ΑΟΧ/Κισσαμικός-Βέροια.

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.