Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Δύσκολο «διπλό» η Γιούβε, παραμένει πρώτη η Νάπολι, ασταμάτητος ο Ιμόμπιλε

Ασταμάτητος ήταν ο Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος οδήγησε τη Λάτσιο σε εντυπωσιακή νίκη 2-5 στην έδρα της ΣΠΑΛ, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ! Ο Ιταλος στράικερ ολοκλήρωσε το «πόκερ» μέσα σε μισή ώρα παιχνιδιού υπογράφοντας... φαρδιά πλατιά την 20η αγωνιστική της Serie A.

Η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε στη «Sardegna Arena» με αντίπαλο την Κάλιαρι, είχε όμως την κλάση, την εμπειρία και την υπομονή για να βρει το νικητήριο γκολ στο λυκόφως του αγώνα και να φύγει από την αντίπαλη έδρα με τους τρεις βαθμούς, που τη διατήρησαν στο -1 από τη Νάπολι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-0, όμως αυτό συνιστούσε «μαγική εικόνα», καθώς υπήρξαν τρία δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες.

Οι παίκτες του Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι είδαν την τύχη να τους γυρίζει την πλάτη στο 9ο και το 17ο λεπτό, στις προσπάθειες των Ντιμπάλα και Μπερναρντέσκι, ενώ στο 44΄ ήταν η σειρά των Σαρδηνών να φτάσουν κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Παβολέτι, με τη συνδρομή και του Σέσζνι που απέκρουσε, κατέληξε επίσης στη δοκό. Τελικά, το «γόρδιο δεσμό» για τους «μπιανκονέρι» έλυσε ο Μπερναρντέσκι στο 74΄, από ασίστ του Ντόουγκλας Κόστα.

Ασταμάτητος ήταν ο Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος οδήγησε τη Λάτσιο σε εντυπωσιακή νίκη 2-5 στην έδρα της ΣΠΑΛ, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ! Ο Ιταλος στράικερ ολοκλήρωσε το «πόκερ» μέσα σε μισή ώρα παιχνιδιού υπογράφοντας… φαρδιά πλατιά την 20η αγωνιστική της Serie A.

Στην κορυφή παραμένει η Νάπολι αφού κατάφερε με δυσκολία να κάμψει το εμπόδιο της Βερόνα (2-0) ενώ το πρώτο γκολ της καριέρας του στη Μίλαν πέτυχε ο Λεονάρντο Μπονούτσι, που ήταν και το μοναδικό στο ματς εναντίον της Κροτόνε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ης αγωνιστικής στη Serie A:

Κιέβο-Ουντινέζε 1-1
(9΄ Ραντοβάνοβιτς- 41΄ αυτ. Τόμοβιτς)

Φιορεντίνα-Ίντερ 1-1
(90΄+1΄ Σιμεόνε – 55΄ Ικάρντι)

Τορίνο-Μπολόνια 3-0
(38′ Ντε Σιλβέστρι, 53′ Νιανγκ, 85′ Φάλκε)

Μπενεβέντο-Σαμπντόρια 3-2
(69΄,84΄ Κόντα, 90+1΄ Μπρινιόλα – 45+1΄ Καπράρι, 90+5΄ Κονουάκι)

ΣΠΑΛ-Λάτσιο 2-5
(8΄,30΄πεν. Αντενούτσι – 5΄ Λουϊς Αλμπέρτο, 19΄,26΄,41΄,50΄ Ιμόμπιλε)

Ρόμα-Αταλάντα 1-2
(56΄ Τζέκο – 14΄ Κορνέλιους, 19΄ Ντε Ρουν)

ΑΠΕ-ΜΠΕ,in.gr

Sport: «Φοβίζουν οι δυο… μεταγραφές του Ολυμπιακού»

Η εφημερίδα της Βαρκελώνης αναλύει τα ατού των «ερυθρολεύκων» ενόψει του πέμπτου αγώνα