Ήττα του Παναθηναϊκού από την ουραγό Βαλένθια με 67-63

Ο Έρικ Γκριν είπε «όχι» στην 4η διαδοχική νίκη του Παναθηναϊκού, που προερχόταν από 8 θετικά αποτελέσματα στα τελευταία 9 παιχνίδια. Μετά από συγκλονιστική μάχη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, η Βαλένθια πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη, 67-63, μόλις την 4η σε 15 αγωνιστικές στη Euroleague κι ενώ προερχόταν από 10 διαδοχικές ήττες.

Oι «πράσινοι» έχασαν την ευκαιρία να κάνουν Πρωτοχρονιά μαζί με τον Ολυμπιακό στο βαθμολογικό πίνακα, αφού έμειναν στις 10 νίκες, με τους «ερυθρόλευκους» να μετρούν 11, μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, που είχε απασχολήσει και τον Παναθηναϊκό το καλοκαίρι, Έρικ Γκριν, σημείωσε 21 πόντους με 4/7 τρίποντα, ο Γερμανός διεθνής σέντερ Τιμπόρ Πλαϊς πρόσθεσε 13, ενώ ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε 11 πόντους, πετυχαίνοντας και το καλάθι που έκρινε το νικητή, στα 36 δεύτερα πριν το φινάλε.

Από τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε ακόμη και με +11, ξεχώρισε ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους (3/4) τρίποντα. Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τον Νίκο Παππά να τραυματίζεται λίγο πριν τη λήξη, κι ενώ ο Νικ Καλάθης παραμένει εκτός δράσης.

Ο Τσους Βιδορέτα, πάντως εκτός από τον Χοάν Σάστρε, τον Αντουάν Ντιό, τον Λατάβιους Ουίλιαμς, τον Σέρχι Γκαρθία και τον Γκιγιέμ Βίβες, δεν είχε στη διάθεσή του ούτε τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο, κάτι που αποφασίστηκε λίγο πριν το τζάμπολ.

Με τον Ματ Λοτζέσκι να ξεκινά δυναμικά (11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο), ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-7. Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν εξαιρετικός (4 κοψίματα) εν συνεχεία και οι «πράσινοι» παρέμειναν μπροστά με 4-10 και 12-17 με τη λήξη της 1ης περιόδου. στο 10′). Αστοχοι οι παίκτες της Βαλένθια, είδαν τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει και με +11 στο 12ο λεπτό (12-23).

Όμως, εν τη απουσία του Τζέιμς Γκιστ λόγω φάουλ στη 2η περίοδο, ο Τιμπόρ Πλάις υπερείχε στη ρακέτα για το 25-28 των γηπεδούχων. Ο Έρικ Γκριν ισοφάρισε σε 28-28 για να ολοκληρωθεί με 32-32 το πρώτο μέρος και τον Γκριν να μετρά 4/5 τρίποντα ήδη. Μόλις από 4 πόντους είχε πετύχει κάθε ομάδα στα πρώτα 4 λεπτά της 3ης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε στην άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Σίνγκλετον, Λοτζέσκι, Λεκαβίτσιους «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό 13-0, για το 36-46 στο 26ο λεπτό. Η Βαλένθια απάντησε με 10-0 (46-46 στο 29ο λεπτό, όταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς το πήρε… προσωπικά. Μετά το 48-48 στο 30ο λεπτό, το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο.

Ο Ντένμον με τρίποντο έβαλε σε θέση οδηγού τους «πράσινους» (53-55 στο 34ο λεπτό). Το 55-57 μετετράπη σε 60-57 από τρίποντο του Ντόορνεκαμπ με τον Νίκο Παππά να ισοφαρίζει σε 60-60. Στην επόμενη φάση ο Ντόορνεκαμπ ευστόχησε ξανά σε σουτ τριών πόντων (63-60), ενώ ο Παππάς τραυματίστηκε και αποσύρθηκε στον πάγκο.

Ο Λοτζέσκι ισοφάρισε σε 63-63. Ο Γκριν έχασε τρίποντο και ο Ντούμπλιεβιτς αφού πήρε το επιθετικό ριμπάουντ «έγραψε» το 65-63 (36 δεύτερα πριν το τέλος). Ο Κέι Σι Ρίβερς αστόχησε υπό πίεση στο λέι απ στον αιφνιδιασμό. Στο τέλος, ο Έρικ Γκριν έβαλε 2/2 βολές χαρίζοντας μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-32, 48-48, 67-63

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Ρότσα (Πορτογαλία), Ρομάνο (Ισραήλ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2/3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη, 3 κοψίματα), Ρίβερς 7 (1/7 τρίποντα), Παππάς 3 (1), Ντένμον 10, Γκιστ 3, Βουγιούκας 8 (4/5 δίποντα), Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ, Όγκαστ 2 (4 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 17 (3/4 τρίποντα), Αντετοκούνμπο.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Τσους Βιδορέτα): Τόμας (4 ριμπάουντ), Αμπάλντε 4, Βαν Ρόσομ 4 (4 ασίστ), Ρούντεζ 2, Ντούμπλιεβιτς 11 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 4, Πλάις 13 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκριν 21 (4/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Ντόρνεκαμπ 8 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

«Τελικός» για Παναθηναϊκό στην Μπολόνια και στο… βάθος ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται (29/3, 21:30) στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague με στόχο να διατηρηθεί στην τετράδα και να συνεχίσει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.