Θρίαμβος της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού, εύκολα ο Παναθηναϊκός τον Άρη

Θρίαμβος της ΑΕΚ που μετά την νίκη επί του Παναθηναϊκου στα ημιτελικά του Κυπέλλου νίκησε και τον Ολυμπιακό. Η Ένωση επικράτησε 66-62 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ επί των «ερυθρόλευκων» μετά από 13 χρόνια. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο σερί του επικρατώντας εύκολα του Άρη με 88-70 στο Αλεξάνδρειο.

Πρωταγωνιστής της Ένωσης ήταν ο Μάνι Χάρις με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, με άξιους συμπαραστάτες τους Μάικ Γκριν (12) και Ντούσαν Σάκοτα (10). Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Τζαμέλ ΜακΛίν, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Χωρίς τους Αγραβάνη και Παπαπέτρου παρατάχθηκαν οι «ερυθρόλευκοι», ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου στο β΄ ημίχρονο ο Πρίντεζης, λόγω τραυματισμού.

H AEK, με τον Ντράγκαν Σάκοτα στο «τιμόνι», της ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και επιβάλοντας το ρυθμό της προηγήθηκε με 9-2 στο 6΄. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μειώνοντας σε 11-7 (8΄) αλλά η αστοχία του από τα 6.75 (1/6) και τα αρκετά λάθη (4) έδωσαν την ευκαιρία στην Ένωση να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (22-12).

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και με επιμέρους σκορ 11-3 μείωσαν στο καλάθι (25-23 στο 13΄), ενώ με ηγέτη τον ΜακΛίν, που ήταν ασταμάτητος προσπάθησαν να προσπεράσουν. Ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα, όμως είχε διαφορετική άποψη και αρχικά με καλάθι και φάουλ και στην συνέχεια με τρίποντο κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε τελικά με τρίποντο του Πρίντεζη να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα (33-34 στο 16΄), αλλά και πάλι ο Σάκοτα με τρίποντο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +2 (39-37 στο 20΄.)

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να προηγείται σταθερά και βασιζόμενη στην επίθεση στο δίδυμο Χάρις-Μαυροειδή προηγήθηκε με 7 (51-44 στο 26’΄). Οι Πειραιώτες όμως με ένα σερί 6-0 μείωσαν στο πόντο στο τέλος της περιόδου (51-50)

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 56-53 στο 34΄ αλλά στην συνέχεια ο Σπανούλης με ένα λάθος του και ένα άστοχο τρίποντο έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πετύχει 8 συνεχόμενους πόντους και να πάρει και πάλι το προβάδισμα με 61-56 4 λεπτά πριν το τέλος.

Οι «ερυθρόλευκοι» όμως αντέδρασαν και με δύο σερί τρίποντα από Μάντζαρη και Σπανούλη προσπέρασαν με 62-61. Στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και εκμεταλλευόμενοι τα τραγικά λάθη των φιλοξενούμενων πήραν μια τεράστια νίκη με το τελικό 66-62.

Δεκάλεπτα: 22-12, 39-37, 51-50, 66-62

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 8, Γκριν 12, Χάρις 15, Λαρεντζάκης 6 (1), Μαυροειδής 9, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10 (2), Μπάρλοου 4, Καββαδάς 2, Ελονού.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 6 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 10, Ρόμπερτς, ΜακΛίν 16 (12ριμπ.), Στρέλνιεκς 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Μπόγρης, Γουίλτζερ 2, Τόμπσον 4.

Περίπατος του Παναθηναϊκού στο Αλεξάνδρειο

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο σερί του επικρατώντας εύκολα εκτός έδρας του Άρη με 88-70 σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ήταν για ακόμα ένα αγώνα ο Νικ Καλάθης που είχε 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπένσον με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Κορυφαίος για τους Πρωταθλητές και Κυπελλούχους Ελλάδας ήταν ο Νικ Καλάθης (18π., 8 ασίστ, 1κλ), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κιθ Μπένσον (18π., 9 ριμπ, 1 ασ., 1κλ).

Αντίσταση ουσιαστικά, μέχρι λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, πρόβαλαν οι γηπεδούχοι, στους φιλοξενούμενους. Με βολές από τον Βασιλόπουλο (2/2), στο 8′ και τον Μπένσον να είναι νωρίτερα, ο βασικός εκφραστής του (8π.), ο Αρης ήταν σε απόσταση βολής (12-13).

Με επιμέρους σερί 13-5, όμως, και τους Σίνγκλετον, Καλάθη, Παππά, Γκιστ, να εκτελούν, ποικιλοτρόπως, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +9 (17-26), με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Διαφορά που «ανέβηκε» στο +10 (27-37), στο 17′, με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να καλεί σε τάιμ άουτ και να μιλά έντονα στους διαιτητές, μπαίνοντας στο παρκέ, διαμαρτυρόμενος για σφυρίγματά τους.

Συνέπεια, αποτέλεσε ο τεχνικός του Αρη να δεχτεί τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα (εξαιτίας και της δικής του τιμωρίας) ο Παναθηναϊκός, να ξεφύγει στο 19′ με +15 (30-45), έχοντας τους Λοτζέκι, Σίνγκλετον να βάζουν την μπάλα στο καλάθι, με τον τελευταίο να εκτελεί από τα 6.75. Οι «πράσινοι» έφυγαν στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, με 7/11 τρίποντα και τη διαφορά τους στο ίδιο επίπεδο (20′ 32-48).

Ο Αρης πλησίασε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου στους 10 πόντους (24′ 42-52), με τον Μπένσον, εκ νέου, κινητήριο μοχλό. Με διαδοχικά τρίποντα ο Ρίβερς έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +16 (26′ 42-58), βάζοντας, πρακτικά, τον Παναθηναϊκό σε τροχιά νίκης και καθιστώντας το ματς, περισσότερο, διαδικαστικού χαρακτήρα για τη συνέχεια.

Στο 35′ , «πυροβολώντας» από τα 6.75, οι Μήτογλου, Παππάς, έδωσαν στους «πράσινους»… αέρα 22 πόντων (52-74). Στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα ο Παναγιώτης Γιαννάκης προτίμησε να δώσει χρόνο στους νεαρότερους παίκτης της ομάδας και έβαλε στην πεντάδα τους Καλαϊτζάκη, Χρηστίδη, Φλιώνη, μαζί με τους Τσαϊρέλη, Μπελ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 32-48, 49-64, 70-88

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μποχωρίδης 11 (1), Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 2, Χρηστίδης 4, Μούρτος, Αθηναίου 12 (1), Βασιλόπουλος 7, Γουίβερ 2, Μπένσον 18, Μπελ 11 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (3), Ρίβερς 9 (3), Παππάς 6 (2), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 8, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 6, Ογκαστ 8, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 18 (3), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 5 (1)

Σε αναμετρήσεις της 8ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

in.gr

Έφερε τη σειρά στα ίσια με μπρέικ το Μαϊάμι (vid)

Οι Χιτ σόκαραν τους Σέλτικς, καθώς επικράτησαν με 111-101 στη Βοστώνη και έφεραν στα ίσια (1-1) τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.