Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Γκέλα η Ντόρτμουντ, νίκη η Μπάγερν, «Χ» για Λειψία και Γκλάντμπαχ

Σε... γκέλα υπέπεσε η Ντόρτμουντ που ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την πρωτελευταία της βαθμολογίας, Βέρντερ Βρέμης, σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Στους υπόλοιπους αγώνες η πρωτοπόρος Μπάγερν επικράτησε εκτός έδρας της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με 1-0, ενώ η Λειψία αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρας της 2-2 με την Μάιντς. Ενα αυτογκόλ στο 62ο λεπτό, στέρησε από τη Γκλάντμπαχ τη δυνατότητα να εκμεταλλευτεί την απώλεια της Λειψίας και να ανεβεί στη δεύτερη θέση της Μπουντεσγλίγκα. Η Μπορούσια παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Σάλκε στο ντέρμπι της αγωνιστικής και παραμένει στην τέταρτη θέση, πίσω από τη σημερινή της αντίπαλο.

Ενα αυτογκόλ στο 62ο λεπτό, στέρησε από τη Γκλάντμπαχ τη δυνατότητα να εκμεταλλευτεί την απώλεια της Λειψίας και να ανεβεί στη δεύτερη θέση της Μπουντεσγλίγκα. Η Μπορούσια παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Σάλκε στο ντέρμπι της αγωνιστικής και παραμένει στην τέταρτη θέση, πίσω από τη σημερινή της αντίπαλο.

Αίσθηση προκάλεσε στη 15η αγωνιστική η … γκέλα της Ντόρτμουντ που ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την προτελευταία της βαθμολογίας, Βέρντερ Βρέμης. Η Βέρντερ προηγήθηκε με τον Εγκεστάιν στο 26΄, αλλά η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, που αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα, ισοφάρισε με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 58΄. Στο 65΄ ο Σελασιέ χάρισε το διπλό στους φιλοξενούμενους.

Στους υπόλοιπους αγώνες η πρωτοπόρος Μπάγερν επικράτησε εκτός έδρας της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με 1-0, ενώ η Λειψία αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρας της 2-2 με την Μάιντς.

Οι σκόρερ:

Στουτγκάρδη-Λεβερκούζεν 0-2
(20΄ Χάβερτς, 80΄ Μπέντερ)

Λειψία-Μάιντς 2-2
(29΄ Καμπλ, 45΄ πεν. Βέρνερ – 39΄ Κουέσον, 87΄ Μπέργκριν)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερν Μονάχου 0-1
(20΄ Βιντάλ)

Αμβούργο-Βόλφσμπουργκ 0-0

Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης 1-2
(58΄ Ομπαμεγιάνγκ – 26΄ Εγκεστάιν, 65΄ Σελασιέ)

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.