Α1 μπάσκετ: Πρώτος ο Προμηθέας που συνέτριψε τον Άρη

Η εντυπωσιακή νίκη του Προμηθέα επί του Άρη με διαφορά 30 πόντων και η νίκη της Κύμης επί του Πανιωνίου ξεχώρισαν στην 7η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Η εντυπωσιακή νίκη του Προμηθέα Πάτρας επί του Άρη με διαφορά 30 πόντων (70-40) -που τον οδηγεί προσωρινά στην 1η θέση της βαθμολογιας- και η νίκη της Κύμης επί του Πανιωνίου στην παράταση με ξεχώρισαν στην 7η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Την Κυριακή οι αγώνες Λαύριο–ΑΕΚ, Ολυμπιακός–Κόροιβος και Παναθηναϊκός–Τρίκαλα.

Αναλυτικά:

Προμηθέας – Άρης: 70-40

Συνέχεια στην εφετινή εντυπωσιακή πορεία του στην Α1 Ανδρών έδωσε ο Προμηθέας Πατρών, ο οποίος δε λέει να διακόψει το… φλερτ με την κορυφή της κατάταξης.

Οι Αχαιοί υπερασπίστηκαν την έδρα τους με το βαρύ 70-40, απέναντι στον Άρη, για την 7η αγωνιστική, αύξησαν σε 6-1 το ρεκόρ τους, κρατώντας απόρθητο το «σπίτι» τους και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην 4η ήττα.

Πανιώνιος – Κύμη: 91-92 (κ.α. 80-80)

Η Κύμη αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι των… ουραγών, σημειώνοντας πολύτιμη νίκη, την πρώτη στην εφετινή Α1 Ανδρών και μάλιστα εκτός έδρας.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη χρειάστηκε την παράταση για να περάσει νικηφόρα από την έδρα του Πανιωνίου με 92-91, για την 7η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους «κυανέρυθρους» στην έβδομη απώλεια σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

ΓΣΛ Φάρος – Ρέθυμνο: 70-89

Το πρώτο «διπλό» στην εφετινή Α1 Ανδρών πανηγύρισε στη Λάρισα το Ρέθυμνο. Οι Κρήτες επικράτησαν με 89-70 του ΓΣΛ Φάρου, για την 7η αγωνιστική, βελτίωσαν σε 2-5 το ρεκόρ τους και απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 4η ήττα τους.

ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου: 70-56

Την τέταρτη νίκη του στην Α1 Ανδρών, πανηγύρισε στην έδρα του ο ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν άνετα στο τελικό 70-56 επί του Κολοσσού, για την 7η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Ροδίτες στην τέταρτη ήττα τους.

in.gr

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»