Άνετα η Γιουβέντους, δύσκολα η Νάπολι, ισόπαλες Λάτσιο - Φιορεντίνα

Άνετα η Γιουβέντους, δύσκολα η Νάπολι, ισόπαλες Λάτσιο – Φιορεντίνα

Τη μια στιγμή μοιραίος, την αμέσως επόμενη ωραίος... Ο Ζορζίνιο είδε τον Σκουφέτ να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε στο 33ο λεπτό, αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο άσος της Νάπολι στάθηκε τυχερός και σκόραρε το μοναδικό γκολ στη συνάντηση με την Ουντινέζε, στο «Φρίουλι». Η Λάτσιο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Φιορεντίνα. Η Γιουβέντους, αν και πέταξε ένα ημίχρονο (και αρκετές ευκαιρίες) στα... σκουπίδια, νίκησε τελικά άνετα την Κροτόνε με 3-0 στο Τορίνο και διατήρησε την επαφή της με την κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.

Τη μια στιγμή μοιραίος, την αμέσως επόμενη ωραίος… Ο Ζορζίνιο είδε τον Σκουφέτ να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε στο 33ο λεπτό, αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο άσος της Νάπολι στάθηκε τυχερός και σκόραρε το μοναδικό γκολ στη συνάντηση με την Ουντινέζε, στο «Φρίουλι».

Οι «παρτενοπέι» του Μαουρίτσιο Σάρι απάντησαν άμεσα στο «διπλό» της Ίντερ στη Σαρδηνία και ξαναπέρασαν μόνοι στην κορυφή, την ώρα που ακόμη ένας εν δυνάμει διεκδικητής του τίτλου, η Ρόμα, άφηνε δύο βαθμούς στο «Λουΐτζι Φεράρις» απέναντι στην Τζένοα, ενώ η Μίλαν δεν κατόρθωσε να ξεπεράσει την αντίσταση της Τορίνο στο «Σαν Σίρο», μένοντας στο 0-0.

Η Λάτσιο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Φιορεντίνα. Ο Ντε Φράι άνοιξε το σκορ στο 25΄ για τους γηπεδούχους και ενώ όλα έδειχναν πως η Λάτσιο θα έπαιρνε την νίκη, οι «βιόλα» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μπαμπακάρ.

Άνετα η Γιουβέντους παρά τις χαμένες ευκαιρίες

Έστω κι αν πέταξε ένα ημίχρονο (και αρκετές ευκαιρίες) στα… σκουπίδια, η Γιουβέντους νίκησε τελικά άνετα την Κροτόνε με 3-0 στο Τορίνο και διατήρησε την επαφή της με την κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η κεφαλιά του Μάριο Μάντζουκιτς στο 52΄ έλυσε το… γόρδιο δεσμό για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Champions League, για να ακολουθήσουν τα γκολ του Ντε Σίλιο στο 60΄ (λίγο αφότου είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή) και Μπενάτια στο 71΄.