Άνετα ο Παναθηναϊκός, «ίδρωσε» ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Πανιώνιου στη Νέα Σμύρνη με 89-66 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Με αυτή την νίκη τους οι «πράσινοι» παραμένουν πρώτοι και αήττητοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Ίδρωσε αλλά τελικά ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Ρεθύμνου στο ΣΕΦ επικρατώντας με 90-72.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Πανιώνιου στη Νέα Σμύρνη με 89-66 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Με αυτή την νίκη τους οι «πράσινοι» παραμένουν πρώτοι και αήττητοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα αυτή ήταν η 5η ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τους «κυανέρυθρους».

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντένμον με 21 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γούντσον με 13.

Ο δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα 3 λεπτά της αναμέτρησης αλλά στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός με τον Ντένμον να παίρνει το «όπλο» του στην επίθεση έκανε επιμέρους σκορ 19-3 και μετέτρεψε το 11-13 (στο 4΄) σε 14-32 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι, στον πρώτο τους φετινό αγώνα μπροστά στους φιλάθλους τους, ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα και με τα 5 τρίποντα που σημείωσαν μείωσαν στους 9 (34-43 στο 15΄) για να πάνε τελικά στα αποδυτήρια στο -12 (40-52).

Με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να προσφέρει θέαμα και ουσία και τον Ντένμον να «πυροβολεί» από τα 6.75 ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε την διαφορα στους 22 πόντους (52-74) και «καθάρισε» τον αγώνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, που είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, παρά το γεγονός πως ο τεχνικός του Παναθηναϊκού έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νέους Μήτογλου και Καλαϊτζάκη η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 πόντους με το τελικό σκορ να είναι 89-66.

Για τον Παναθηναϊκό δεν αγωνίστηκε ο Τζέιμς Σίνγκλετον. Οι «πράσινοι» αποφάσισαν να προφυλάξουν τον αμερικανό φόργουορντ, που είχε ενοχλήσεις στο γόνατο την περασμένη εβδομάδα, αφού ακολουθούν δύο σερί αγώνες για την Euroleague (Xίμκι στις 14/11 και Εφές στις 16/11) .

Τα δεκάλεπτα: 14-32, 40-52, 52-74, 66-89

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Παναγιώτου, Κατραχούρας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μίχαλος 5 (1), Σακελλαρίου 8 (1), Τσούπκοβιτς 12 (2), Σαρικόπουλος 10 ), ΜακΝίλι 6, Μολφέτας, Καμπερίδης 3 (1), Χέντερσον 5 (1), Γούντσον 13 (3), Ραλλάτος, Δίπλαρος 3, Κράβιτς 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 21 (4), Γκιστ 2, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 13 (3), Ρίβερς 3 (1), Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 4, Αντετοκούνμπο 11, Μήτογλου 4.

Ολυμπιακός-Ρέθυμνο 90-72

Ίδρωσε αλλά τελικά ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Ρεθύμνου στο ΣΕΦ επικρατώντας με 90-72. Πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Ρόμπερτς με 18 πόντους, ενώ από την ομάδα της Κρήτης πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόμπερτσον με 14. Ο αγώνας διεξήχθη χωρίς φιλάθλους λόγω τιμωρίας.

Η κακή άμυνα του Ολυμπιακό σε συνδυασμό με την ευστοχία των παικτών του Ρεθύμνου από τα 6.75 (4/7) έκαναν τον αγώνα ντέρμπι με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 21-19 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» έχτισαν μια μικρή διαφορά 8 πόντων (30-22 στο 13΄) αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 3-10 μειώσαν στο πόντο (33-32 στο 17΄). Στην συνέχεια μάλιστα το Ρέθυμνο με δυο σερί από Γιαννόπουλο και Άρμστεντ πέρασε μπροστά με 35-39, αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν πριν την λήξη του ημιχρόνου (39-39 στο 20΄).

Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο ρυθμό και μέχρι τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου οι ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός με τον Ρόμπερτς να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του έκλεισαν την περίοδο στο +4 (69-65 στο 30).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην άμυνα, έτρεξε ένα σερί 12-0 ανεβάζοντας την διαφορά στους 15 πόντους (81-65) και ουσιαστικά «κλείδωσε» την νίκη. Ενδεικτικό της πολύ καλής άμυνας των «ερυθρόλευκων» στο 4ο δεκάλεπτο είναι το γεγονός πως δέχθηκαν μόλις 7 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72

Διαιτητές: Διαμαντής, Βαρδάλος, Λόρτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 7 , Ρόμπερτς 18 (3), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκουντγουϊν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1).

Σε αναμετρήσεις για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΓΣΛ Φάρος-Τρίκαλα 77-70
Λαύριο-Κολοσσός Ρ. 80-62
Προμηθέας Π.-Κύμη 93-82
ΑΕΚ-Κόροιβος 86-60