Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Πρώτη η Νάπολι, «Χ» η Γιουβέντους, η Ρόμα άλωσε το «Σαν Σίρο»

Η Γιουβέντους δεν ξεπέρασε το «σκόπελο» του Μπέργκαμο, καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 της Αταλάντα στο «Ατλέτι Ατζούρι ντ΄ Ιτάλια» δέχθηκε στη συνέχεια ισάριθμα γκολ και απέτυχε να κάνει το «7Χ7» στο φετινό καμπιονάτο, με αποτέλεσμα η Νάπολι να μείνει μόνη πρώτη, επικρατώντας εύκολα στο «Σαν Πάολο» της Κάλιαρι με 3-0. Η Λάτσιο συνέτριψε 6-1 τη Σασουόλο στη Ρώμη, ενώ η Ρόμα έφθυγε με το «διπλό» από το Σαν Σίρο με 2-0 επί της Μίλαν. Στο μεταξύ, με δύο γκολ του Μπρόζοβιτς η Ίντερ επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της -ουραγού και χωρίς βαθμό- Μπενεβέντο, ενώ η Βερόνα απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο Τορίνο από την «γκρανάτα», χάρη σε γκολ στο 89΄ και στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Γιουβέντους δεν ξεπέρασε το «σκόπελο» του Μπέργκαμο, καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 της Αταλάντα στο «Ατλέτι Ατζούρι ντ΄ Ιτάλια» δέχθηκε στη συνέχεια ισάριθμα γκολ και απέτυχε να κάνει το «7Χ7» στο φετινό καμπιονάτο, με αποτέλεσμα η Νάπολι να μείνει μόνη πρώτη. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας είχε πάντως την ευκαιρία για τους τρεις βαθμούς, αλλά τη σπατάλησε ο Ντιμπάλα, ο οποίος είδε τον Μπερίσα να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε στο 84ο λεπτό.

Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον 4ο όμιλο του Champions League έπαιξε με τους: Μπουφόν, Λιχστάινερ (66΄ Μπαρτσάλι), Ασαμόα, Μπενάτια, Κιελίνι, Ματουιντί, Μπετανκούρ, Μπερναρντέσκι (69΄ Κουαδράδο), Μάντζουκιτς (78΄ Ντόουγκλας Κόστα), Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.

Συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις η Νάπολι, επικρατώντας εύκολα στο «Σαν Πάολο» της Κάλιαρι με 3-0, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας πήρε τη νίκη με τα γκολ των Χάμσικ (4′), Μέρτενς (40′ πεν.) και Κουλιμπαλί (47′).

Η Λάτσιο σημείωσε τη νίκη της ημέρας, καθώς συνέτριψε 6-1 τη Σασουόλο στη Ρώμη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… λάθος να προηγηθούν, για να ακολουθήσει η «οργισμένη» αντίδραση των «μπιανκοτσελέστι».

Στο μεταξύ, με δύο γκολ του Μπρόζοβιτς η Ίντερ επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της -ουραγού και χωρίς βαθμό- Μπενεβέντο, ενώ η Βερόνα απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο Τορίνο από την «γκρανάτα», χάρη σε γκολ στο 89΄ και στις καθυστερήσεις του αγώνα.