Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Η Παναχαϊκή νίκησε 1-0 την Αν.Καρδίτσας στο Κύπελλο

Με νίκη άρχισε η Παναχαϊκή τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στην Αγυιά, σε αναμέτρηση για την πρεμιέρα του 8ου ομίλου της διοργάνωσης. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στους Αχαιούς σημείωσε ο Ελευθεριάδης με πέναλτι στο 79΄.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας έφτασε κοντά στο γκολ στο 2ο λεπτό, όταν ο Μπουτζίκος έκανε το γύρισμα προς το τέρμα της ομάδας του, αλλά η μπάλα πήγε στην πάνω πλευρά του οριζοντίου δοκαριού και έφυγε κόρνερ.

Η Παναχαϊκή κατάφερε να «ανοίξει το σκορ» στο 79ο λεπτό, όταν ο Στεργίδης κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Ποζατζίδη και ο Ελευθεριάδης ευστόχησε από την άσπρη βούλα, «γράφοντας» το 1-0.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Μπιτσάκος, Φωτάκης, Γκίνο, Μουστακόπουλος (67΄ Μασούρας), Ελευθεριάδης, Αποστολόπουλος (57΄ Στεργίδης), Γκέσιος (84΄ Φουρλάνος).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας):
Γκέκας, Κωνσταντακόπουλος, Ποζατζίδης, Ρουσσάκης, Κισκαμπάνης, Καρίκι (57΄ Μασούρας), Σουντουρά, Μπιτέλης, Παπαευθυμίου, Πλαβούκος (80΄ Σταματάκης), Τζέκος (75΄ Χατζάρας).

ΑΠΕ-ΜΠΕ

«Να’ τοι, να’ τοι οι πρωταθλητές»: Στην Ελλάδα τα «χρυσά μωρά» του Ολυμπιακού (pics)

Η αποστολή του Ολυμπιακού έφτασε πριν από λίγο στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά την κατάκτηση του Youth League στο Final-4 της Ελβετίας.