Η Ξάνθη πήρε το «διπλό» στα Χανία, 2-0 τον Πλατανιά

Η Ξάνθη αιφνιδίασε τον Πλατανιά στο πρώτο ημίωρο κι αυτό ήταν αρκετό για να φύγει με τη νίκη 2-0 από τα Περιβόλια. Ο Μπρίτο στο 18΄ και ο Γέντρισεκ στο 25΄ πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Super League.

Στο 18ο λεπτό η άμυνα του Πλατανιά συνελήφθη… κοιμώμενη καθώς οι παίκτες μάρκαραν «με τα μάτια» τον Μπρίτο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε διαγώνια για το 0-1. Επτά λεπτά αργότερα (25΄) μετά από εξαιρετικό συνδυασμό Ντε Λούκας-Κασέδο και σέντρα του τελευταίου, ο Γέντρισεκ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ξάνθης.

Πριν καλά-καλά συνέλθουν από το σοκ του πρώτου γκολ, πριν καν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι του Γιώργου Παράσχου είδαν τον… Γολγοθά να υψώνεται μπροστά τους.

Κι αφού δεν κατάφεραν να μειώσουν πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, με τον Ζίβκοβιτς να νικάει τον Γκζέλτσακ στην πολύ μεγάλη ευκαιρία του Πλατανιά, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσαβατς κράτησε σχετικά άνετα το προβάδισμα και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν.

Διαιτητής:
Βάτσιος

Κίτρινες: Ντεβέσα, Ντικαμονά, Κοροβέσης, Μπούτνικ – Καμαρά, Κίκε, Κασάδο, Ντε Λούκας, Μεχία

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Ομπερχάουζερ, Στάθης, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Κρος (31′ Στανισάβλιεβιτς), Αγγελόπουλος (63΄ Μπούτνικ), Ενσικουλού, Ντεβέσα (77΄ Πατράλης), Κοροβέσης, Γκζέλτσακ.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Κίκε (60΄ Τριάδης), Μπρίτο (83΄ Κάστρο), Γέντρισεκ (76΄ Μεχία)

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.