Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Νίκη της Σοσιεδάδ και της Μπέτις, «Χ» στο Λας Πάλμας - Αλαβές

Νίκη της Σοσιεδάδ και της Μπέτις, «Χ» στο Λας Πάλμας – Αλαβές

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνέχισε τις καλές της, φετινές, εμφανίσεις και νίκησε με 1-0 τη Λα Κορούνια, στην έδρα της, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γουίλιαν Χοσέ στο 28ο λεπτό. Χάρη σε γκολ του Ντάρκο Μπράσανατς στο 54΄, η Μπέτις επικράτησε στο Βίγκο 1-0 της Θέλτα. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές, καθώς είναι προφανές ότι έχουν στο μυαλό τους τους ημιτελικούς του Europa League με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνέχισε τις καλές της, φετινές, εμφανίσεις και νίκησε με 1-0 τη Λα Κορούνια, στην έδρα της, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γουίλιαν Χοσέ στο 28ο λεπτό.

Χάρη σε γκολ του Ντάρκο Μπράσανατς στο 54΄, η Μπέτις επικράτησε στο Βίγκο 1-0 της Θέλτα. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές, καθώς είναι προφανές ότι έχουν στο μυαλό τους τους ημιτελικούς του Europa League με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Εξάλλου, Λας Πάλμας και Αλαβές αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 44΄ με τον Μπόατενγκ για να ισοφαρισει η Αλαβές στο 61΄ με τον Γκόμες.

Οσασούνα-Σπόρτινγκ Χιχόν 2-2
(18΄αυτ. Μερέ, 71΄ Κόντρο – 79΄ Κανέγια, 81΄ Κάρλος Κάστρο)

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 2-3
(28′ Καζεμίρο, 86′ Χάμες Ροντρίγκες – 33′ και 92′ Μέσι, 73′ Ράκιτιτς)

20. Οσασούνα 18

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι