Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Βαθμολογική ανάσα για τη Βέρντερ η νίκη με 2-1 επί του Αμβούργου

Η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε 2-1 του Αμβούργου, μετά από ανατροπή και αποσπάστηκε 7 βαθμούς από τη 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μίχαλ Γκρέγκοριτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως η Βέρντερ, ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς, αρχικά με γκολ του Κρούζε στο 41' και εν συνεχεία με σκόρερ τον Κάιντς στο 75΄.

Η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε 2-1 του Αμβούργου, μετά από ανατροπή και αποσπάστηκε 7 βαθμούς από τη 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μίχαλ Γκρέγκοριτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως η Βέρντερ, ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς, αρχικά με γκολ του Κρούζε στο 41′ και εν συνεχεία με σκόρερ τον Κάιντς στο 75΄.

Το Αμβούργο αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Κυριάκο Παπαδόπουλο και παραμένει στους 33 βαθμούς και στο συν 1 από τα μπαράζ.

«Στραβοπάτησε» η Σάλκε στην έξοδό της στο Jonathan-Heimes-Stadion βλέποντας την ουραγό Ντάρμσταντ να επικρατεί με 2-1, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga. H Σάλκε έμεινε με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε ο Τίλο Κέρερ στο 81΄, ενώ στο 58ο λεπτό ο Γκίντο Μπουργκστάλερ είχε αστοχήσει σε πέναλτι κι ενώ οι γηπεδούχοι προηγούντο με 1-0, μετά το γκολ του Βράντσιτς στο 11ο λεπτό. Ο Κόουκ ισοφάρισε τελικά στο 75ο λεπτό, για να γίνει… ήρωας των γηπεδούχων ο Γκόντορφ γράφοντας το τελικό 2-1, στο 90΄. Η Σάλκε βρίσκεται πλέον στην 11η θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και 2 πίσω από τις Βέρντερ Βρέμης και Γκλάντμπαχ.