Ισόπαλο «θρίλερ» στο ντέρμπι του Μιλάνου, στο +8 η Γιουβέντους

Απίστευτη εξέλιξη είχε το "Derby della Madonnina", με τη Μίλαν να παίρνει βαθμό (2-2) από την Ιντερ, ισοφαρίζοντας στην τελευταία φάση του αγώνα, κι ενώ ως το 83΄ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0!

Απίστευτη εξέλιξη είχε το «Derby della Madonnina», με τη Μίλαν να παίρνει βαθμό (2-2) από την Ιντερ, ισοφαρίζοντας στην τελευταία φάση του αγώνα, κι ενώ ως το 83΄ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0!

Οι «ροσονέρι» ήταν σαφώς ανώτεροι, αλλά πότε η αστοχία, πότε ο Χαντάνοβιτς, δεν τους επέτρεψαν να σκοράρουν. Αντίθετα, οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί σε δύο αντεπιθέσεις τους στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και, με γκολ των Καντρέβα και Ικάρντι, προηγήθηκαν 2-0.

Η Μίλαν προσπάθησε μάλλον σπασμωδικά να αντιδράσει, αλλά τελικά βρήκε τις λύσεις από δύο «στημένες» φάσεις με τους κεντρικούς αμυντικούς της. Στο 83΄, μετά από κόρνερ, ο Ρομανιόλι μείωσε και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ζαπάτα ισοφάρισε και κράτησε την ομάδα του μπροστά από τη συμπολίτισσα Ιντερ στη βαθμολογία, στη μάχη για μία θέση στο Europa League της επόμενης περιόδου.

Ιδιαίτερα χαρακτηριστικό το κοντράστ συναισθημάτων στις εξέδρες του «Σαν Σίρο», όχι μόνο μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, αλλά και μεταξύ των Κινέζων ιδιοκτητών τους…

Στη… σκιά του δραματικού ντέρμπι του Μιλάνου η Γιουβέντους επικράτησε εύκολα 2-0 της ουραγού Πεσκάρα, με δύο γκολ του Ιγκουαϊν, και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Μάλιστα η «γηραιά κυρία» αύξησε σε οκτώ βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη Ρόμα, η οποία παραχώρησε 1-1 στην Αταλάντα, αν και είχε δύο δοκάρια στο β΄ ημίχρονο με Ντε Ρόσι και Ναϊνγκολάν. Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, καθώς οι «τζιαλορόσι» ήταν πίσω στο σκορ και ο Λουτσιάνο Σπαλέτι ήθελε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Μόνη στην τέταρτη θέση της κατάταξης παραμένει η Λάτσιο, η οποία απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις», με τον Λουίς Αλμπέρτο να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις. Η Φιορεντίνα έχασε 2-1 από την Εμπολι στο «Αρτέμιο Φράνκι» και ουσιαστικά αποχαιρέτησε τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη, ενώ η Μπολόνια, με τον Βασίλη Τοροσίδη στην 11άδα, πήρε 0-0 από την Παλέρμο, αν και έπαιζε από το 24΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πούλγκαρ. Βασικός ήταν και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης στην εύκολη νίκη της Κάλιαρι με 4-0 επί της Κιέβο, έχοντας μάλιστα συμμετοχή στο πρώτο γκολ (από δικό του σουτ και ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα σκόραρε ο Μποριέλο).

Σπουδαία νίκη που ισοδυναμεί με την εξασφάλιση, εκτός συγκλονιστικότατου απροόπτου πέτυχε η Σασουόλο, η ποία κέρδισε με 2-1 την Σαμπντόρια για την 32η αγωνιστική της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28′ με τον Σικ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Σασουόλο έκανε την ολική ανατροπή. Αρχικά ο Ραγκούσα στο 49′ ισοφάρισε και στο 56′ ο Ατσούρμπα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.