Ερυθρόλευκο πάρτι στην έδρα του ΠΑΟ στο μπάσκετ γυναικών

Νικηφόρα πέρασε και από την έδρα του Παναθηναϊκού ο Ολυμπιακός, 59-69, για την 17η αγωνιστική της Α1 γυναικών στο μπάσκετ. Οι «ερυθρόλευκες» μετρούν 17 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές και 35 διαδοχικές από την περασμένη αγωνιστική περίοδο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-11 στο 6ο λεπτό και 8-13 στο 10΄ χτυπώντας στη ρακέτα, με αιχμές του δόρατος τις Λινέτα Κάιζερ και Λικέντρα Τζόνσον. Η Άνταμς ξεχώρισε για τις «πράσινες» σε αυτή την πρώτη περίοδο. Το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη, παρότι διπρόσωπο, ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟ έχοντας ως κορυφαίες την Λικέντρα Τζόνσον και Λινέτα Κάιζερ, που έκαναν πάρτι στην ρακέτα των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 11-0, για το 19-13, χάρη σε τρίποντα της Έιβερι, ενώ η Χάμπτον διαμόρφωσε το 21-15. Η Τζόνσον ανέλαβε να βγάλει την ομάδα του Πειραιά από τη δύσκολη θέση, όταν με 5 δικούς της πόντους ο Ολυμπιακός μείωσε σε 21-20 και προσπέρασε 21-22 δια χειρός Καλτσίδου. Μέχρι το ημίχρονο, πάντως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα, με τρίποντο της Άνταμς, 31-30.

«Μάχη σώμα με σώμα» έγινε και στην 3η περίοδο. Τζόνσον και Σταμάτη κρατούσαν τον Ολυμπιακό, 37-43 με τρίποντο της τελευταίας. Δύο δίποντα της Κάιζερ είχαν ως αποτέλεσμα το +8, 39-47 για τις «ερυθρόλευκες». Μία ακόμη φορά, όμως υπήρξε πράσινη αντίδραση, αφού Άνταμς και Έιβερι μείωσαν σε 44-47.

Το σκορ της 3ης περιόδου διαμόρφωσε η Άνταμς μετά από γκολ φάουλ, 47-49. Στην 4η περίοδο, όμως ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος. Με τις Κάιζερ και Τζόνσον να μην έχουν αντίπαλο μέσα στη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός υποχρεωνόταν να τις σταματά με φάουλ. Τα διαρκή γκολ φάουλ επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 53-62, στο 35ο λεπτό και όλα είχαν κριθεί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρέκας): Μούλη 7 (3/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 28 λεπτά), Στούπα, Άνταμς 13(2), Καλαμπάκου 3(1), Παππά, Σλούκα 2, Δίελα, Εϊβερι 18 (4), Σαπαλίδου, Εζέτσα-Τσινάσα, Χάμπτον 16 (7/17 δίποντα, 10 ριμπάουντ σε 39:39)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη):
Γκοτζή, Σταμάτη 5(1), Δημητράκου 1 (0/8 σουτ), Χατζηνικολάου 8, Κάιζερ 22 (8/15 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μάλτση, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα, Τζόνσον 25 (9/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 37 λεπτά), Κοσμά, Καλτσίδου 8 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φουράκη.

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.