Σάββατο 20 Απριλίου 2024
«Διπλό» η Βιγιαρεάλ, νίκη-ανάσα η Βαλένθια

Ο Σαμού Καστιγέχο αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή» για τον Φραν Εσκριμπά, χαρίζοντας στη Βιγιαρεάλ μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ, στο σπουδαιότερο (από βαθμολογικής άποψης) παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Βαλένθια «καιγόταν» για τη νίκη στο ματς με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και τελικά την πήρε με 2-0. Οι «νυχτερίδες» κατάφεραν να «καθαρίσουν» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο 45λεπτο και να φτάσουν στους 23 βαθμούς (έχουν κι ένα ματς λιγότερο), επτά περισσότερους από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Σαμού Καστιγέχο αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή» για τον Φραν Εσκριμπά, χαρίζοντας στη Βιγιαρεάλ μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ, στο σπουδαιότερο (από βαθμολογικής άποψης) παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο 22χρονος μέσος πέρασε στον αγώνα στο 79΄ και σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας στο «κίτρινο υποβρύχιο» μία πολύ σημαντική νίκη, που φέρνει τη Βιγιαρεάλ στο -2 από τη σημερινή της αντίπαλο, στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη.

Η Βαλένθια «καιγόταν» για τη νίκη στο ματς με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και τελικά την πήρε με 2-0. Οι «νυχτερίδες» κατάφεραν να «καθαρίσουν» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο 45λεπτο και να φτάσουν στους 23 βαθμούς (έχουν κι ένα ματς λιγότερο), επτά περισσότερους από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Θέλτα επικράτησε εύκολα εντός έδρας με 3-0 της ουραγού της βαθμολογίας, Οσασούνα. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Σίστο στο 23΄, στο 87΄ ο Χοθαμπέντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 89΄ ο Άσπας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής της Primera Division:

Γρανάδα-Μπέτις 4-1
(18΄ Γκονζάλες, 28΄, 64΄ Ράμος, 33΄ Περέιρα – 75΄ Πέτρος Ματέους)

Σπόρτινγκ Χιχόν-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-4
(49΄ Αλβαρεθ – 46΄ Καράσκο, 80΄, 81΄, 85΄ Γκαμεϊρό)

Οσασούνα 10

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι

inbox
today

Τα θέματα της επικαιρότητας που θα σε απασχολήσουν σήμερα

Spotlight

Life Scene

Παναθηναϊκός: Το μυαλό στη Λαμία, το βάρος στην τακτική

Ο Φατίχ Τερίμ δούλεψε αρκετά με τους ποδοσφαιριστές του στην τακτική και την ολοκλήρωση των επιθέσεων ενόψει του αγώνα του Παναθηναϊκό με τη Λαμία την προσεχή Κυριακή

Σύνταξη ΙΝ
Σύνταξη ΙΝ

Με Άμραμπατ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» η ΑΕΚ

Ο Νόρντιν Άμραμπατ επέστρεψε στο κανονικό πρόγραμμα προπονήσεων της ΑΕΚ και τέθηκε στην διάθεση του Αλμέιδα για την αναμέτρηση με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Σύνταξη ΙΝ
Σύνταξη ΙΝ

Σύνταξη ΙΝ
Σύνταξη ΙΝ

Ολοταχώς για sold out το Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ

Περισσότερα από 28.000 εισιτήρια έχουν «φύγει» για την αναμέτρηση της Κυριακής (21/4, 20:30) στο «Γ. Καραϊσκάκης» μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ

Σύνταξη ΙΝ
Σύνταξη ΙΝ

Έτοιμος για το «Μαρακανά»!

Αν ο Ολυμπιακός κατακτήσει το Youth League θα παίξει κόντρα στη Φλαμένγκο στον τελικό του Διηπειρωτικού Νέων που θα διεξαχθεί στο μυθικό βραζιλιάνικο γήπεδο!

Γιώργος Μαζιάς

Το ξέσπασμα του Βαγγέλη Μαρινάκη στο πέναλτι που χάρισε την πρόκριση στην Κ19 στον τελικό (vid)

Δείτε πως «ξέσπασε» ο Βαγγέλης Μαρινάκης στο νικητήριο πέναλτι του Λιατσικούρα το οποίο χάρισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό για τον τελικό του Youth League!

Σύνταξη ΙΝ
Σύνταξη ΙΝ

«Δεν περίμενα να ζήσω τέτοιο πάθος» – Τρελάθηκε ο Μεντιλίμπαρ με την υποδοχή στο «Βενιζέλος»

Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού ζει ένα όνειρο στο μεγάλο λιμάνι και δεν κρύβει τον θαυμασμό του για τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων»

Χριστόφορος Ευαγγελάτος

Βρούτσης για τις προκρίσεις του Ολυμπιακού: «Ιστορικές στιγμές για το ελληνικό ποδόσφαιρο» (pic)

Το μήνυμα του Αναπληρωτή Υπουργού Αθλητισμού για τις προκρίσεις της ανδρικής ομάδας και της Κ19 του Ολυμπιακού σε Conference League και Youth League αντίστοιχα.

Σύνταξη ΙΝ
Σύνταξη ΙΝ

Σίνα: «Σκέφτηκα να πάρω τον Τζολάκη να τον ρωτήσω πως το έκανε…»

Ο πορτιέρο της Κ19 του Ολυμπιακού μίλησε για την πρόκριση στον τελικό του Youth League και για την σπουδαία εμφάνιση του Τζολάκη κόντρα στην Φενερμπαχτσέ.

Σύνταξη ΙΝ
Σύνταξη ΙΝ

Ολυμπιακός: ΠΑΕ και ΚΑΕ έδωσαν συγχαρητήρια στην Κ19 για την ιστορική πρόκριση (pics)

Οι ΠΑΕ και ΚΑΕ Ολυμπιακός έδωσαν συγχαρητήρια στον Σωτήρη Συλαΐδόπουλο και στους παίκτες του για την πρόκριση στον τελικό του Youth League.