Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στον ΟΣΦΠ, 70-59 τον Κολοσσό

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, αλλά έκανε το... καθήκον του και νίκησε 70-59 τον Κολοσσό Ρόδου στο «Βενετόκλειο», στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι Πειραιώτες, οι οποίοι έσπασαν ένα σερί επτά εντός έδρας νικών των «θαλασσί» στο πρωτάθλημα, επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, αλλά έκανε το… καθήκον του και νίκησε 70-59 τον Κολοσσό Ρόδου στο «Βενετόκλειο», στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι Πειραιώτες, οι οποίοι έσπασαν ένα σερί επτά εντός έδρας νικών των «θαλασσί» στο πρωτάθλημα, επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70.

Με σερί 7-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-2 στο 3΄, ενώ στα μισά της πρώτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 14-8. Ακολούθησε σερί 7-0 από τον Κολοσσό που πέρασε μπροστά με 15-14 στο 7΄, ενώ ο Βασιλόπουλος με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους «θαλασσί» (16-14), 55 δεύτερα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και η ολοκλήρωση του α΄ μέρους τις βρήκε ισόπαλες 35-35, με τον Ολυμπιακό να έχει μόλις 8/18 βολές στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με σερί 6-0, με το οποίο προηγήθηκαν 41-35, αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με σερί 14-0 και πέρασε μπροστά με 49-41 στο 26΄. Ο Άχονεν μείωσε με τρίποντο (49-44), αλλά το γκολ-φάουλ του Μπιρτς διατήρησε στο +8 (52-44) τους Πειραιώτες, οι οποίοι διαχειρίστηκαν τη διαφορά και «έκλεισαν» την τρίτη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (55-46).

Αξίζει να σημειωθεί ότι περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Σπανούλης ζήτησε αλλαγή, λόγω «σφιξίματος» στον δεξιό προσαγωγό, και αποσύρθηκε στα αποδυτήρια. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περίοδου ο Γεωργαλής με τρίποντο μείωσε σε 55-49, αλλά ακολούθησε σερί 7-0 του Ολυμπιακού που ανέβασε την διαφορά στο +13 (62-49) στο 33΄.

Ο Κολοσσός κατάφερε με σερί 8-0 να μειώσει σε 64-59, δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στο υπόλοιπο του αγώνα και να πλησιάσει περισσότερο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Διαιτητές: Σώμος, Ξενικάκης, Κάρδαρης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 10, Τσούκου 5, Γεωργαλής 3 (1), Σαλούστρος 2, Ρέλεφορντ 7, Αχόνεν 8 (2), Βασιλόπουλος 7, Παπαδάκης, Γουάτσον 4, Χολ 13 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μπιρτς 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 5, Γουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 13 (2), Μάντζαρης 4 (1), Λοτζέσκι 10 (1).

Στις αναμετρήσεις για την 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

14. Δόξα Λευκάδας 20

Η αξέχαστη απόκρουση του Μαρτίνες έγινε αναπαράσταση από… ανθρώπινη αλυσίδα (pic)

Μικρά παιδιά από την Αργεντινή βρήκαν έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο να αναπαραστήσουν την «απόκρουση του αιώνα» του Εμιλιάνο Μαρτίνες στον τελικό του Μουντιάλ.