Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Κέρκυρα και Ατρόμητος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο διαμόρφωσαν το 1-1 στην αναμέτρηση της Κέρκυρας με τον Ατρόμητο, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής της Super League. Οι «Φαίακες» προηγήθηκαν στο 5΄ με τον Κόντο και οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν στο 9΄ με τον Λε Ταλέκ, με το σκορ να μην αλλάζει ως το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τουράμ στο 81΄.

Παρά το «βαρύ» αγωνιστικό χώρο, συνέπεια της ισχυρής βροχόπτωσης που προηγήθηκε, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κουτζαβασίλη να σταματάει σε τετ-α-τετ τον Λημνιό, αλλά ήταν οι γηπεδούχοι που άνοιξαν το σκορ στο 5΄ με πλασέ του Κόντου μέσα από την περιοχή.

Η απάντηση των παικτών του Γιώργου Κορακάκη ήταν άμεση, καθώς στο 9΄ ο Λε Ταλέκ αξιοποίησε το ωραίο γύρισμα του Κιβρακίδη και από κοντά ισοφάρισε. Σταδιακά ο ρυθμός έπεσε, με τους «κυανόλευκους» να έχουν την υπεροχή αλλά να μην απειλούν ουσιαστικά, ενώ αντίθετα η Κέρκυρα είχε μία καλή ευκαιρία με σουτ του Σπίνουλα (37΄), που εξουδετέρωσε με διπλή προσπάθεια ο Γκορμπούνοφ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές δυνατές μονομαχίες, αλλά ελάχιστες αξιόλογες φάσεις. Στο 55΄ ο Τουράμ βγήκε στην «πλάτη» της άμυνας, απέφυγε και τον Γκορμπούνοφ, αλλά έφυγε πολύ πλάγια και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση, ενώ στο 69΄ η κεφαλιά του Λε Ταλέκ έφυγε άουτ. Στο 81΄ αποβλήθηκε ο Τουράμ, ο οποίος σε έξαλλη κατάσταση χτύπησε δύο παίκτες του Ατρομήτου, και σαφώς το πλήγμα είναι μεγάλο για τους «Φαίακες», που θα χάσουν για τα επόμενα παιχνίδια τον πρώτο σκόρερ τους.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κίτρινες: Σιόντης, Κόντος – Κεϊτά, Πλατέλλας, Κατράνης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης
Κόκκινη: Τουράμ (81΄)

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ντιμιτρόφσκι, Ζορμπάς (86΄ Ντουάλα), Σπίνουλας, Κόντος, Νίκιτς (46΄ Ανδρεόπουλος), Σιόντης, Ιωάννου, Γεωργίου, Ζαραδούκας (51΄ Γκόμες), Τουράμ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κατράνης (83΄ Μπίτολο), Μπάγκα, Φυτανίδης, Μπρίτο (59΄ Πλατέλλας), Κεϊτά (71΄ Κυριακίδης), Τόνσο, Λαζαρίδης, Λημνιός, Λε Ταλέκ

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.