«Αυτοκτονία» του Παναθηναϊκού στο Καζάν

Ο Παναθηναϊκός Superfoods μετά από ένα δραματικό αγώνα ηττήθηκε με 83-81 από την Ούνιξ στο Καζάν στην 15η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκα. Με αυτή την ήττα τους οι «πράσινοι» έχουν ρεκόρ 9-6. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 27 πόντους , ενώ από το «τριφύλλι» ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης που πέτυχε 23 (ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση) και έδωσε 6 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods μετά από ένα δραματικό αγώνα ηττήθηκε με 83-81 από την Ούνιξ στο Καζάν στην 15η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Euroleague. Με αυτή την ήττα τους οι «πράσινοι» έχουν ρεκόρ 9-6. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 27 πόντους , ενώ από το «τριφύλλι» ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης που πέτυχε 23 (ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση) και έδωσε 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-44, 63-65, 83-81

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Σίνγκλετον και Καλάθη να είναι ασταμάτητοι δίνοντας από νωρίς το προβάδισμα στην ομάδα τους (19-13 στο 10΄).

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με δύο καρφώματα του Ουίλιαμς μείωσαν στο καλάθι αρχικά στους 4 (22-18) και στην συνέχεια με ακόμα ένα κάρφωμα, αυτή την φορά από τον Λάνγκφορντ, ισοφάρισαν σε 24-24 στο 14΄.

Ο Καλάθης όμως είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και με άξιο συμπαραστάτη τον Τζέιμς έστειλαν τον Παναθηναϊκό Superfoods στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9 (44-35).

Ο Καλάθης συνέχισε το «βιολί» του και στo δεύτερο ημίχρονο και με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 50-44 στο 22΄. Σε αυτό το σημείο άρχισε να παίρνει μπροστά ο Λάνγκφορντ και με συνεχόμενους πόντους του και ένα τρίποντο του Αντίποφ η Ούνιξ μείωσε στους 5 (56-51 στο 26΄).

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με ένα σερί 5-0 πήρε ξανά διψήφια διαφορά (61-51). Οι γηπεδούχοι όμως για ακόμα μια φορά δεν το έβαλαν κάτω και με ηγέτη τον Λάνγκφορντ μείωσαν στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-63).

Ο αμερικάνος γκαρντ της Ούνιξ με τρίποντο στο 31’ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την ομάδα του (68-67). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ.

Σχεδόν τρία λεπτά πριν από την λήξη ο Μπουρούσης με τρίποντο έκανε το σκορ 78-77. Ακολούθησαν όμως μερικές κακές επιλογές του Παναθηναϊκού Superfoods στην επίθεση, που έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να ξεφύγει με 5 πόντους (83-78) με μόλις 40΄΄ να απομένουν για το τέλος.

Οι «πράσινοι» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μείωσαν στο καλάθι (83-81) με τρίποντο του Ρίβερς. Ο Λατάβιους αστόχησε σε δίποντο για την Ούνιξ αλλά ο Νίκολς δεν κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση αφού το σουτ που επιχείρησε στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν):Τζόνσον 5(1), Αντίποφ 6 (2), Λάνγκφορντ 27 (3), Στολ, Παραχούτσκι 4, Κολόμ 16 (2), Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν, Ουίλιαμς 19.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ):Σίνγκλετον 12 (1), Νίκολς 6 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 13 (1),, Φώτσης, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 13 (1), Καλάθης 23 (2).

Σε αναμετρήσεις για την 15η αγωνιστική της Euroleague σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ούνιξ Καζάν (Ρωσία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 83-81
Γαλατασαράι (Τουρκία)-Μπάμπεργκ (Γερμανία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Νταρουσάφακα (Τουρκία)

Γαλατασαράι 4-10 18

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.