Οι Σιάτλ Σόντερς του Ιβανσιτς κατέκτησαν το MLS

Οι Σιάτλ Σόντερς του Αντρέας Ιβανσιτς (πρώην παίκτη του Παναθηναικού), κατέκτησαν το πρώτο τρόπαιο MLS στην ιστορία τους, νικώντας το Τορόντο, του Σεμπάστιαν Τζοβίνκο με 5-4 στα πέναλτι, αφού το παιχνίδι τίτλου στην Major League Soccer, δεν είχε σκορ μέχρι την παράταση.

Μετά την εκτέλεση του Τζάστιν Μόροου, όπου η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ο αμυντικός του Σιάτλ Ρομάν Τόρες, ψύχραιμος, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, επιτρέποντας στην ομάδα του να φτάσει τελικά στην ποδοσφαιρική κορυφή της Βόρειας Αμερικής, μετά από επτά επεισοδιακές σεζόν.

Με κανένα σουτ προς την εστία στα 120 λεπτά αγώνα, οι «Σιάτλ Σόντερς», έδειχναν για μία ακόμα φορά να ακολουθούν την μοίρα τους. Μια θεαματική απόκρουση του τερματοφύλακά τους, Στεφάν Φρέι, που σταμάτησε με πλήρη έκταση του αριστερού του χεριού κεφαλιά του Αλτιντορ, κράτησε ζωντανό το όνειρο του πρωταθλήματος.

Ο Φρέι που πέρασε πέντε σεζόν με την ομάδα του Τορόντο, πριν μετακομίσει στο Σιάτλ, πήρε το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη στον αγώνα, απέναντι σε μία ομάδα, όπως αυτή του Τορόντο, που είχε 17 γκολ σε πέντε αγώνες πλέι-οφ. Την συνάντηση, που έγινε στην BMO Field του Τορόντο, παρακολούθησαν 36.000 θεατές.

Τορόντο: Ίρβιν, Μουρ, Σαβαλέτα, Μπεϊταχούρ, Μόροου, Χάνγκλουντ, Μπράντλεϊ, Κούπερ (Σεϊρού 85′), Οσόριο (Τζόνσον 77′), Άλτιντορ, Τζοβίνκο (Ρίκετς 103′).

Σιάττλ Σόντερς: Φρέι, Μιρς, Μάρσαλ, Τόρες, Τζόουνς, Αλόνσο, Λοδέιρο, Φρίμπεργκ (Φερνάντες 66′) Ρολντάν, Βαλντές (Ίβανσιτς 73′), Μόρις (Έβανς 108′).

2007: Χιούστον Ντινάμο

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.