Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι και απολαμβάνει τη μοναξιά της δεύτερης θέσης

Με τον Γιάννη Μπουρούση να αφυπνίζεται στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, το τέταρτο, ο -τυπικά γηπεδούχος- Παναθηναϊκός κατάφερε να αναδειχθεί νικητής στο αθηναϊκό ντέρμπι του ΟΑΚΑ και να δώσει τέλος στη «συγκατοίκηση» με την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 77-68 της Ένωσης, που παρουσίασε σημάδια... διάλυσης στον επίλογο του αγώνα, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Με τον Γιάννη Μπουρούση να αφυπνίζεται στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, το τέταρτο, ο -τυπικά γηπεδούχος- Παναθηναϊκός Superfoods κατάφερε να αναδειχθεί νικητής στο αθηναϊκό ντέρμπι του ΟΑΚΑ και να δώσει τέλος στη «συγκατοίκηση» με την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 77-68 της Ένωσης, που παρουσίασε σημάδια… διάλυσης στον επίλογο του αγώνα, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Σημειώνοντας τους 7 από τους 11 συνολικά πόντους του στην τέταρτη περίοδο, μαζί με το τρίποντο που «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό Superfoods στο 33΄ (64-56), και μοιράζοντας και τις 4 ασίστ του σε αυτό το διάστημα ο Γιάννης Μπουρούσης εξελίχθηκε σε MVP της αναμέτρησης, «αρπάζοντας» τον τίτλο από τον εξαιρετικό απόψε, Τζέιμς Φελντέιν (20 πόντοι, 6 ασίστ).

Σπουδαία εμφάνιση από τον Ντιμίτρις Νίκολς με 16 πόντους, αλλά και από τον Χαραλαμπόπουλο με 9. Χαμηλή… πτήση ακολούθησαν οι Νικ Καλάθης (2π. με 0/6τρ.) και Νίκος Παππάς (0π.), ενώ σε άτυχο της βραδιάς εξελίχθηκε ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος τραυματίστηκε στο 13΄ (αριστερό προσαγωγό) και θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Στον αντίποδα, η ΑΕΚ, η οποία κυριαρχώντας στα επιθετικά ριμπάουντ μέχρι το 30΄ (11 έναντι 2) έκανε δύσκολη της ζωή του Παναθηναϊκού Superfoods, «πληγώθηκε» από την αστοχία της από τα 6.75 (7/25), αλλά και τα διαδοχικά λάθη της στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μεγάλη εμφάνιση από τους Ούκιτς (19π.), Σάκοτα (14π.) και Λαρεντζάκη (13π.), τη στιγμή που ο Ντίξον έδειχνε… απενεργοποιημένος (4π., με 0/5τρ.)

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-39, 56-56, 77-68

Ο Παναθηναϊκός Superfoods «πάτησε» στα πρώτα λεπτά πάνω στην αστοχία των παικτών της Ένωσης, «εξαφάνισε» με την άμυνα του τη δημιουργία και την εκτέλεση της ΑΕΚ «εγκλωβίζοντας» τον Ντίξον και με τον Φελντέιν να οδηγεί την επίθεση βρέθηκε γρήγορα στο +9 (15-6 στο 5΄).

Ο Νίκολς πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, γράφοντας το 19-10 στο 6΄, αλλά η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση… Με την είσοδο του Ιβάνοβιτς στο παρκέ αντί του Ντίξον η Ένωση αντέδρασε, κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα και με τον Σάκοτα να παίρνει… φωτιά στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 20-19.

Ένα τρίποντο, όμως, του Φώτση στην εκπνοή του δεκαλέπτου έγραψε το 22-20 για τον Παναθηναϊκό Superfoods. Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε τη διάρκεια του και στην άμυνα, όπως και τις βολές (9/16 στο ημ.), με την ΑΕΚ, που βρήκε δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ, να βρίσκει λύσεις από τα 6.75 με τον Ούκιτς και να έχει τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος (προηγήθηκε και με 32-29 στο 17΄), για να κλείσει το ημίχρονο με τις δύο ομάδες ισόπαλες (39-39).

Μέσα σε όλα ο Παναθηναϊκός Superfoods είδε στο 13΄ τον Ρίβερς να τραυματίζεται (ψηλά στον αριστερό προσαγωγό) και να κάθεται στον πάγκο…

Η κυριαρχία της ΑΕΚ στα επιθετικά ριμπάουντ (12 έναντι 2!) και τα κομβικά λάθη του Παναθηναϊκού Superfoods (προηγήθηκε με 44-39 στο 32΄, αλλά χωρίς διάρκεια στην άμυνα η διαφορά εξανεμίστηκε) δεν άλλαξαν το σκηνικό του αγώνα ούτε στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ 56-56. Στον επίλογο της αναμέτρησης, πάντως, ήταν η ώρα του Μπουρούση…

Ο «πράσινος» σέντερ έδωσε ρεσιτάλ δημιουργίας και εκτέλεσης και ο Παναθηναϊκός Superfoods έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 16-7 για το 72-63 στο 37΄, απέναντι σε μία ΑΕΚ που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και με εξαίρεση τον Ούκιτς, τα… έσπασε στα ποσοστά ευστοχίας και δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 77-68.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης-Αναστόπουλος Π.-Μπήτης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6, Νίκολς 16 (1), Φελντέιν 20 (2), Καλάθης 2, Ρίβερς 1, Μποχωρίδης 5 (1), Φώτσης 7 (1), Παππάς, Μπουρούσης 11 (1)

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς 19 (4), Μιλόσεβιτς 5, Ντίξον 4, Φάλκερ, Ουίλιαμς 3, Σάκοτα 14 (2), Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης 13 (1), Ιβάνοβιτς 4, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας