Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Νίκη του Πανναξιακού επί του Μαρκόπουλου σε εξ αναβολής αγώνα

Επιτυχημένη ήταν η έξοδος του Πανναξιακού στα Μεσόγεια για τον αγώνα με το Μαρκόπουλο, που είχε αναβληθεί την 7η ημέρα στην Α1 Γυναικών. Η ομάδα των Κυκλάδων επικράτησε 3-1 της μαχητικής γηπεδούχου ομάδας και ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός είχε το προβάδισμα στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (6-8, 14-16). Η Μερκάδο και δυο λάθη των φιλοξενούμενων έφεραν τις γηπεδούχες μπροστά 21-20 και 23-21, αλλά με δύο λάθη τους έβαλαν και πάλι στο σετ τον ΠΑΟΝ. Η Φρέσκο ισοφάρισε σε 24-24 και η Πότοκαρ με μια επίθεση κι ένα μπλοκ στην Μερκάδο έκαναν το 0-1, με 24-26, για την ομάδα του Πανναξιακού.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο μπήκε αποφασισμένο για την ισοφάριση, προηγήθηκε 8-3 και 16-9, έχοντας αιχμή του δόρατος την Μερκάδο και πιέζοντας την υποδοχή του Πανναξιακού,ισοφάρισε σε 1-1 (25-18). Στο τρίτο ο Πανναξιακός επέστρεψε, έφτασε πρώτος με την Ζακχαίου στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ (6-8), ενώ είχε το προβάδισμα και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 13-16. Η διαφορά άνοιξε (15-22) και η ομάδα του Ρούση έκανε το 1-2 σετ με 25-18.

Πιο εύκολα ήρθε το τέταρτο σετ για τις φιλοξενούμενες, που είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και έφτασαν γρήγορα στο 3-8 (μπλοκ της Οικονομίδου) και το 7-16. Η Ζακχαίου μπλόκαρε ξανά για το 9-20, με το σετ (και το παιχνίδι) να ολοκληρώνεται 12-25, με άουτ επίθεση της Κλάιν.

Στις αναμετρήσεις της 7ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΑΕΚ–Άρης 0-3 (21-25, 11-25, 16-25)

Ολυμπιακός–Παναθηναϊκός 3-2 (25-15, 22-25, 17-25, 29-27, 15-12)

Ελπίς Αμπελοκήπων–Μακεδόνες Αξιού 2-3 (25-20, 23-25, 25-16, 12-25, 19-21)

ΑΟ Θήρας–ΓΣ Ηλιούπολης 3-0 (25-20, 27-25, 25-17)

Αίας Ευόσμου–Θέτις Βούλας 3-1 (29-27, 25-21, 21-25, 25-23)

Μαρκόπουλο-Πανναξιακός 1-3 (24-26, 25-18, 18-25, 12-25)