Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη και την πρωτιά από τον Ολυμπιακό

Στην 2η θέση του 2ου ομίλου τερμάτισε ο Ολυμπιακός, καθώς στην 6η και τελευταία αγωνιστική του Europa League, έχασε 2-0 στη Λευκωσία από τον ΑΠΟΕΛ, που τερμάτισε πρώτος. Ο Ντα Κόστα με αυτογκόλ στο 19΄ και ο Ντε Καμάργκο στο 83΄ τα γκολ της κυπριακής ομάδας.

Αν και αρχικά ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να κυνηγήσει το γκολ, σύντομα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου και σε μια βαθιά μπαλιά, ο Λεάλι έκανε άστοχη έξοδο, ο Σωτηρίου πέρασε την μπάλα από πάνω του και στο κατέβασμά της την βρήκε ο Ντα Κόστα και την έστειλε στα δίχτυα.

Το ματς ήρθε στα μέτρα του ΑΠΟΕΛ, που φρόντιζε για τα «νώτα» του, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μην μπορεί να δημιουργήσει δύσκολες καταστάσεις στην εστία του Βάτερμαν. Όμως από στημένη φάση έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 40′, όταν σε κόρνερ του Φορτούνη, ο Βιάνα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σωτηρίου μπήκε μόνος του στην περιοχή, αλλά ο Λεάλι έπεσε σωτήρια και του άρπαξε την μπάλα από τα πόδια.

Με ανούσια υπεροχή της πειραϊκής ομάδας, αλλά και με συνεχιζόμενη αστάθεια στην αμυντική του λειτουργία, άρχισε να κυλά το β’ ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ που βολευόταν και με την ισοπαλία, δεν είχε λόγους να «τρέξει» το παιχνίδι και ο Ολυμπιακός που «καιγόταν» για γκολ, δεν είχε τρόπους να πιέσει. Στο 76′ ο Πάουλο Μπέντο πέρασε στο παιχνίδι τον ορεξάτο Τσόρι Ντομίνγκες, όμως στο 83′ και σε αντεπίθεση του ΑΠΕΟΛ, ο Μοράις έδωσε «έτοιμο» γκολ στον Ντε Καμάρκγο, που είχε μπει πριν από δύο λεπτά, κι αυτός έκανε το 2-0.

Εκεί «τέλειωσε» και το ματς για τις δύο ομάδες που είχαν ήδη προκριθεί και έπαιξαν για την πρωτιά στον όμιλο, που δίνει μια ευνοϊκότερη θέση στην κλήρωση της επόμενης φάσης. Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε δύο φορές (μέσα-έξω) τον Ολυμπιακό και δίκαια πήρε την 1η θέση του ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάρλος Ντελ Σέρο (Ισπανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αλεξάνδρου – Ντα Κόστα, Βιάνα

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν):
Βάτερμαν, Καρλάο, Εφραίμ (59′ Γιαννιώτας), Μπερτόλιο (67′ Ορλάντι), Αλεξάνδρου, Βινίσιους, Σωτηρίου (80′ Ντε Καμάργκο), Μιλάνοφ, Μοράις, Μερκής, Αλωνεύτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο):
Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια (76′ Μανθάτης), Ντα Κόστα, Βιάνα, Μαρτίνς (66′ Ανδρούτσος), Ρομαό, Ελιουνούσι, Σεμπά, Φορτούνης (76′ Ντομίνγκες), Ιντέγε.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.