Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Η νικήτρια Κύμη και ο μόνιμα… κοιμισμένος ΠΑΟΚ

Τεράστια νίκη για την Κύμη που υπερασπίστηκε με επιτυχία την έδρα της απέναντι στο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 93-82 σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Κοστόφ με 21 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Ελ Αμίν (17 πόντους και 8 ασίστ). Απο τον «Δικέφαλο του Βορρά» ξεχώρισε ο Χρυσικόπουλος με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε «φουριόζος» τον αγώνα και με τους Σάιμπερτ, Τέιλορ και Κλάντον να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση τελείωσε την πρώτη περίδο με διψήφιο προβάδισμα (17-27 στο 10΄). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύμη με τα καλάθια των Τουντζαράκη και Ελ Αμιν μείωσε στους 4 (31-35 στο 15΄) αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» βασιζόμενος κυρίως στον Χρυσικόπουλο κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (40-45).

Στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε το φοβερό επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων, που πέτυχαν 32 πόντους σε αυτό το διάστημα, καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά με 72-63 στο 30΄. Στην τέταρτη περίοδο τα δύο συνεχόμενα τρίποντα απο Σιγκούνα και Κοστόφ έδωσαν προβάδισμα 13 πόντων (80-67 στο 34΄)στους γηπεδούχους το οποίο διατήρησαν εύκολα μέχρι το τέλος, παίρνοντας την 4η φετινή τους νίκη με το τελικό 93-82.