Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Τα «πράσινα» ταξί, η άτυχη Χίππε και ο... τυχερός Ολυμπιακός

Τα «πράσινα» ταξί, η άτυχη Χίππε και ο… τυχερός Ολυμπιακός

Ένα πανέμορφο ντέρμπι που τα είχε… όλα, έγινε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» για την 7η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τελικά τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ. Ωστόσο, οι «πράσινες» που έφτασαν στο Ρέντη με ταξί λόγω της ακινητοποίησης του λεωφορείου στην υπερβολική κίνηση, ήταν καλύτερες και δικαιούνταν τη νίκη. Και αυτό γιατί στο 1-2 σετ και το 26-27, η Μερτέκη «έγραψε» τον επίλογο, αλλά η διαιτητής Μουλά έδωσε λάθος υπέρβαση σε ένα σημείο που κατ’ επέκταση έκρινε και το παιχνίδι (στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και νίκησε στο τάι μπρέικ).

Ένα πανέμορφο ντέρμπι που τα είχε… όλα, έγινε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» για την 7η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τελικά τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ. Ωστόσο, οι «πράσινες» που έφτασαν στο Ρέντη με ταξί λόγω της ακινητοποίησης του λεωφορείου στην υπερβολική κίνηση, ήταν καλύτερες και δικαιούνταν τη νίκη.

Και αυτό γιατί στο 1-2 σετ και το 26-27, η Μερτέκη «έγραψε» τον επίλογο, αλλά η διαιτητής Μουλά έδωσε λάθος υπέρβαση σε ένα σημείο που κατ’ επέκταση έκρινε και το παιχνίδι (στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και νίκησε στο τάι μπρέικ).

Μάλιστα, οι αθλήτριες του τριφυλλιού… πανηγύριζαν ήδη τη νίκη, όταν η διαιτητής έδειξε υπέρβαση, την ώρα που το ριπλέι επιβεβαιώνει πως η φάση ήταν «καθαρή».

Ένα άλλο σημείο που μπορεί να πει κανείς ότι έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα ήταν ο τραυματισμός της Σάκχια Χίππε!

Η διαγώνιος του Ολυμπιακού αποχώρησε στο 14-13 του δεύτερου σετ και έτσι οι «ερυθρόλευκες» στερήθηκαν τις πολύτιμες υπηρεσίες της Γερμανίδας που κατά πάσα πιθανότητα υπέστη οστικό οίδημα στον έσω μηνίσκο του αριστερού της γονάτου (η ιατρική εκτίμηση) κάτι που εφόσον επιβεβαιωθεί από τις εξετάσεις θα την κρατήσει περίπου 10 μέρες εκτός προπονήσεων.

Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός μπορεί να γνώρισε την πρώτη του βαθμολογική απώλεια, αλλά έφυγε με την… πρωτιά, καθώς συνεχίζει να προηγείται με 19 βαθμούς έναντι 18 του Ολυμπιακού.