Η Σίτι «έπιασε» τη Λίβερπουλ, «πέταξαν» βαθμούς Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ

Ο Ζοζέ Μουρίνιο σίγουρα θα έχει σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία, καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να νικήσει, μολονότι προηγήθηκε, την Αρσεναλ (1-1), στο «Ολντ Τράφορντ», στο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στην Premier League.

Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας με την Σαουθάμπτον και έτσι η Μάντσεστερ Σίτι με το «διπλό» (2-1) επί της Κρίσταλ Πάλας «έπιασε» τους «κόκκινους» στην κορυφή της βαθμολογίας. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ο Γιάγια Τούρε που πέτυχε και τα δυο τέρματα των «πολιτών».

Ο Πορτογάλος τεχνικός ήταν έξαλλος, καθώς ο διαιτητής αγνόησε ανατροπή του Βαλένσια από τον Μονρεάλ στο 32ο λεπτό. Ο Χουάν Μάτα άνοιξε το σκορ στο 69ο λεπτό και η Αρσεναλ κατάφερε να «δραπετεύσει» με το βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο γκολ του Ζιρού στο 89′.

Ο Μουρίνιο είναι έξαλλος, κυρίως γιατί δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και συνάμα «οξυγόνο» για να μείνει η Γιουνάιτεντ «ζωντανή» στην κούρσα που θα αναδείξει τον πρωταθλητή, ενώ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αρσέν Βενγκέρ, τον προπονητή που κάποτε (όταν ήταν στην Τσέλσι) τον είχε αποκαλέσει… ηδονοβλεψία και όχι μόνο.

Η Τότεναμ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 3-2 επι της Γουέστ Χαμ κάνοντας επική ανατροπή στα δύο τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα τα «Σφυριά» προηγήθηκαν με τον Αντόνιο στο 29΄ αλλά στο 51΄ο Γουίνκς έφερε τον αγώνα στα ίσια.

Στο 68΄ όμως οι φιλοξενούμενοι πήρεν εκ νέου το προβάδισμα με τέρμα του Λανζίνι. Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Γουέστ Χαμ θα έφευγε με το «διπλό» απο το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» ο Χάρι Κέιν με 2 προσωπικά τέρματα στο 89΄ και στο 90΄ χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Ρείντ στο 90΄.

Τότεναμ-Γουέστ Χαμ 3-2
(51΄ Γουίνκς, 89΄, 90΄ Κέιν- 29΄Αντόνιο, 68΄ Λανζίνι)

Σουόνσι 6

Με... βιντεοκλήση στον Παπανικολάου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός - Ο Λαρεντζάκης του αφιέρωσε τη νίκη (vid)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν για ακόμα μια φορά γιατί είναι οικογένεια, καθώς μετά το τέλος του παιχνιδιού πήραν μέσω Face Time τον Κώστα Παπανικολάου.