Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2024
Στη  κορυφή η Ρεάλ, από κοντά Σεβίλλη, Βιγιαρεάλ

Στη κορυφή η Ρεάλ, από κοντά Σεβίλλη, Βιγιαρεάλ

Με τον Μοράτα να αποτελεί την χρυσή αλλαγή του Ζινεντίν Ζιντάν και να βρίσκει δίχτυα στο 84' η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε πολύ δύσκολα με 2-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 9η αγωνιστική της Πριμερα Ντιβιζιόν. Η Σεβίλλη στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής επικράτησε με 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης χάρη στο γκολ του Νζονζί στο 73'. Η Θέλτα είχε κέφια απέναντι στη Λα Κορούνια, την οποία νίκησε 4-1 στο «Μπαλαΐδος» του Βίγκο. Σπουδαία νίκη με 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Λας Πάλμας και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Βιγιαρεάλ.

Με τον Μοράτα να αποτελεί την χρυσή αλλαγή του Ζινεντίν Ζιντάν και να βρίσκει δίχτυα στο 84′ η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε πολύ δύσκολα με 2-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 9η αγωνιστική της Πριμερα Ντιβιζιόν.

Η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ στο 9′ με τον Μπενζεμά, όμως ο Μερίνο στο 28 ισοφάρισε. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους. Την λύση έδωσε ο Μοράτα και οι Μαδριλένοι πανηγύρισαν τη νίκη. Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

H Σεβίλλη στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν επικράτησε με 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης χάρη στο γκολ του Νζονζί στο 73′.

Οι Μαδριλένοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 77′ ο Κόκε αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα φέτος της Ατλέτικο σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Σεβίλλη με αυτή τη νίκη έφτασε στους 20 βαθμούς και ακολουθεί η Μπαρτσελόνα με 19.

Η Θέλτα είχε κέφια απέναντι στη Λα Κορούνια, την οποία νίκησε 4-1 στο «Μπαλαΐδος» του Βίγκο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στη Liga Santander.

Η ομάδα της Γαλικίας άντεξε στο πρώτο ημίχρονο (1-1), αλλά στην επανάληψη οι παίκτες του Εντουάρντο Μπερίσο ήταν ανώτεροι και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε ακόμη τρία γκολ, με τον Ιάγκο Άσπας να σκοράρει τα δύο από αυτά.

Η Θέλτα, που μετέχει στον 7ο όμιλο του Europa League μαζί με τον Παναθηναϊκό και ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, αγωνίστηκε με την ακόλουθη σύνθεση: Άλβαρεθ, Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάλια, Τζόνι, Ερνάντεθ, Ραντόγια, Ορεγιάνα (90΄+ Σίστο), Βας, Μπονγκόντα (74΄ Ντίας), Άσπας (88΄ Ρόσι).

Σπουδαία νίκη με 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Λας Πάλμας και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Βιγιαρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Μπόατενγκ, ενώ στο 64′ ο Σαμσόνε έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ολα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μοιραζόντουσαν το βαθμό της ισοπαλίας, όμως, ο Μακαμπού είχε διαφορετική άποψη. Με γκολ στο 92′ έδωσε τη νίκη στην Βιγιαρεάλ και την διατήρησε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξαγόταν αυτή την ώρα η Μάλαγα κέρδισε 4-0 την Λεγκανές.