Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Ο Μέσι... σκότωσε τις «νυχτερίδες», έσωσε το «Χ» η Εσπανιόλ

Ο Μέσι… σκότωσε τις «νυχτερίδες», έσωσε το «Χ» η Εσπανιόλ

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, έστω και προσωρινά, μετά τη νίκη της στο «Μεστάγια» επί της Βαλένθια με 3-2. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σε εξέλιξη, αφού οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν, βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε ένα τετράλεπτο αλλά με τον Μέσι να ευστοχεί στο πέναλτι που εκτέλεσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι, έφτασαν στη δύσκολη νίκη. Τραυματισμός σοκ για τον Ινιέστα!

Τραυματισμός σοκ για τον Ινιέστα!

Νωρίτερα, στο… θρίλερ της Βαρκελώνης η Έιμπαρ κρατούσε τη νίκη ως το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στην Εσπανιόλ, αλλά το γκολ του Λέο Μπαπτιστάο, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, στέρησε τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Οι Βάσκοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσαν όλα τα τέρματά τους απέναντι στην ομάδα του Κίκε Φλόρες. Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ, μείωσαν σε 2-3 και παρά την αποβολή του Φελίπε Καϊσέδο στο 84΄ πάλεψαν ως το τέλος και ανταμείφθηκαν με ένα βαθμό.

Υγιεινό περίπατο έκανε η Ρεάλ Σοσιεδάδ που κέρδισε στην έδρα της 3-0 την Αλαβές. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και άνοιξαν το σκορ στο 22′ με τον Πριέτο. Δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Χοσέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Ρεάλ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βέλα στο 88′.

Στο ντέρμπι ουραγών η Γρανάδα πήρε λευκή εντός έδρας ισοπαλία με την Σπόρτινγκ Χιχόν. Αυτός ήταν ο τρίτος βαθμός για τους γηπεδούχους που παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη η Σπόρτινγκ έχασε μοναδική ευκαιρία να ξεφύγει οριστικά από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Το τελικό 0-0 δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο.