Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν η θριαμβεύτρια του ντέρμπι των Βάσκων, καθώς επικράτησε 3-2 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Σαν Μαμές» και διατηρείται στην πρώτη εξάδα της κατάταξης, τρεις βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε αιφνιδιάστηκε αρχικά από γκολ του Θουρουτούθα και ως το τέλος του α΄ ημιχρόνου δεν βρήκε τρόπο να νικήσει τον εξαιρετικό Ρούγι, όμως στο β΄ μέρος «γύρισε» το ματς με τρία γκολ από τους Μουνιάιν, Αντούριθ και Ινιάκι Γουίλιαμς, πριν ο Ινίγκο Μαρτίνεθ διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν η Αλαβές και η Μάλαγα, στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας για την 8η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Ντεϊβερσον, αλλά πέντε λεπτά πριν τη λήξη ο Ροζάλες χάρισε τη βαθμό της ισοπαλίας στους Ανδαλουσιάνους.

Το «φιλί της ζωής» έδωσε ο Μάριο Σουάρες στη Βαλένθια, καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ στο 1-2 επί της Χιχόν. Ήταν η τρίτη στους τελευταίους τέσσερις αγώνες για τις «νυχτερίδες», που βρίσκονται για πρώτη φορά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σπουδαία εμφάνιση της Βιγιαρεάλ που διέλυσε 5-0 τη Θέλτα, αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa League, με τα πρώτα τέσσερα γκολ στο «Μαδριγάλ» να σημειώνονται πριν συμπληρωθούν 50 λεπτά!