Τσαγκαράκης και Μπάρλοου «χάρισαν» τη νίκη στα Τρίκαλα

Την πρώτη τους νίκη για φέτος πέτυχαν τα Τρίκαλα επικρατώντας εντός έδρας με 65-60 του Απόλλωνα Πατρών σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Τσαγκαράκης με 16 πόντους με άξιο συμπαραστάτη τον Μπάρλοου που σημείωσε 13 πόντους. Από τους Αχαιούς ξεχώρισε ο Μπάβτσιτς με 15 πόντους.

Την πρώτη τους νίκη για φέτος πέτυχαν τα Τρίκαλα επικρατώντας εντός έδρας με 65-60 του Απόλλωνα Πατρών σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Τσαγκαράκης με 16 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Μπάρλοου που σημείωσε 13 πόντους. Από τους Αχαιούς ξεχώρισε ο Μπάβτσιτς με 15 πόντους.

Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 13-2 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 16-8 αλλά ο Απόλλωνας απάντησε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19(10΄).

Στην συνέχεια η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 5 πόντους(26-31 στο 18΄) αλλά τα Τρίκαλα κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του β΄ δεκαλέπτου σε 30-33. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με τον Μπάβτσιτς να πετυχαίνει δυο σερί τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους 10’ (39-49 στο 28΄) αλλά τα Τρίκαλα δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στους 4(46-50 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Τσαγκαράκη, που πήρε την ομάδα στις πλάτες του σημειώνοντας μέσα σε τέσσερα λεπτά 11 πόντους (3/3 τρ., 1/1 βολές), πήραν προβάδισμα 7 πόντων στο 35΄(63-56). Ο Απόλλωνας μείωσε με δίποντο του Ράσελ σε 63-60 σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος αλλά τα Τρίκαλα με λέι απ του ΜακΜίλαν πήραν το «ροζ φύλλο» με το τελικό 65-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-33, 46-50, 65-60

Διαιτητές:
Σχοινάς, Μαγλογιάννης, Μπίκας

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 6, Μπιρούτα 9 (1), Τσαγκαράκης 16 (4), Μπάρλοου 13 (2), Χότον 2, Μανωλόπουλος, Λίποβι 5 (1), ΜακΜίλαν 10 (1), Καλλές 4, Βαρυτιμιάδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Ράσελ 8, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 6, Τσιάρας 4 (1), Καλινόσκι 10 (0/6 τρίπ.), Χίκεϊ, Βεργίνης 9 (1/6 τρίπ.), Σλαφτσάκης 5, Μπάβτσιτς 15 (3), Βίτκοβατς 3 (1).

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Ξέσπασε και ισοφάρισε σε 1-1

Ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 95-79 της Μακάμπι, με τους Πράσινους να ισοφαρίζουν σε 1-1 τη σειρά των playoffs.