Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Έγραψε ιστορία ο Προμηθέας Πατρών, πρώτη νίκη στην Α1

Ιστορία έγραψε ο Προμηθέας Πατρών που πήρε την πρώτη του νίκη στην Α1 επικρατώντας με 78-70 της επίσης νεοφώτιστης Δοξάς Λευκάδας μπροστά στους φιλάθλους του. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Κίκι Κλαρκ με 16 πόντους ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπάσαμπε με νταμπλ νταμπλ (17 πόντους και 13 ριμπάουντ).

Ιστορία έγραψε ο Προμηθέας Πατρών που πήρε την πρώτη του νίκη στην Α1 επικρατώντας με 78-70 της επίσης νεοφώτιστης Δοξάς Λευκάδας μπροστά στους φιλάθλους του.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Κίκι Κλαρκ με 16 πόντους ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Μπάσαμπε με νταμπλ νταμπλ (17 πόντους και 13 ριμπάουντ) και ο Ρόμπινσον (16π.).

Ο Προμηθέας Πατρών με ένα σερί 6-0 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 19-15. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ στην δεύτερη περίοδο αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει αφού η Δόξα Λευκάδας βασιζόμενοι στους Μπασάμπε και Ρόμπινσον βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής (36-34 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο όμως ο Προμηθέας με ηγέτη τον Κλαρκ, που αν και είχε κάνει μόνο 2 προπονήσεις με την ομάδα ήταν ο καλύτερος παίκτης της, κατάφερε να ξεφύγει με 10 πόντους (59-49 στο 30΄).

Και ενώ μέχρι το 37΄οι γηπεδούχοι είχαν τον αγώνα στα χέρια τους (72-63) η Δόξα με δυο απανωτά τρίποντα από Ταπούτο και Ρόμπινσον μείωσαν στους 3 πόντους (72-69) δύο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης. Ο Κλαρκ όμως ήταν και πάλι εκεί για την ομάδα του πετυχαίνοντας 4 σερί πόντους «κλείδωσε» το ματς για τους Πατρινούς. Το τελικό σκορ 78-70 διαμόρφωσε με δύο βολές ο Φαγιέ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-34, 59-49, 78-70

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας):
Άντερσον 2, Γκίκας 10 (2), Φαγιέ 15 (10 ριμπ.), Σαρικόπουλος 7, Μουρ 12 (1), Πέττας 2, Γερομιχαλός 2, Τσάμης 5, Τζόνσον 7 (1), Κλαρκ 16 (1).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Χ. Μαρκόπουλος):
Σκοτ 6, Μπασάμπε 17 (13 ριμπ.), Ντόμπλας 4, Τσαλδάρης 6 (1), Ουέλς 12 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης, Ταπούτος 7 (1), Ρόμπινσον 16 (1).

Μπράιτον – Άστον Βίλα 1-0: Ήττα για τους «Villans» πριν τον Ολυμπιακό, έχασαν και τον Ρότζερς

Λίγες μέρες πριν τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό, η Άστον Βίλα έχασε με 1-0 από την Μπράιτον στο «AMEX» ενώ είδε τον Ρότζερς να αποχωρεί τραυματίας στο πρώτο ημίχρονο.