Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Νίκη στο… παρά δύο για τη Μπάγερν, νίκη-ανατροπή για Βέρντερ

«Απόδραση» στο... παρά δύο από το Αμβούργο για την Μπάγερν. Οι Βαυαροί τα βρήκαν... σκούρα απέναντι στη -μετριότατη και φέτος- ομάδα του μεγάλου γερμανικού λιμανιού, αλλά κατάφεραν με γκολ του Κίμιχ στο 88΄ να πάρουν τη νίκη με 1-0 και να διατηρήσουν το απόλυτο νικών στη φετινή περίοδο.

«Απόδραση» στο… παρά δύο από το Αμβούργο για την Μπάγερν. Οι Βαυαροί τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στη -μετριότατη και φέτος- ομάδα του μεγάλου γερμανικού λιμανιού, αλλά κατάφεραν με γκολ του Κίμιχ στο 88΄ να πάρουν τη νίκη με 1-0 και να διατηρήσουν το απόλυτο νικών στη φετινή περίοδο.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες, αλλά χρειάστηκε να φτάσουν στο 88΄ για να βρουν το γκολ της νίκης και να κάνουν το «5 στα 5».

Άλμα στη βαθμολογία έκανε η Βέρντερ Βρέμης και μάλιστα με ανατροπή, καθώς νίκησε την αγνώριστη φέτος Βόλφσμπουργκ με 2-1 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και πήρε τους πρώτους εφετινούς βαθμούς της, αφήνοντας τους «λύκους» στα χαμηλά της φετινής Bundesliga.

Δραματικό φινάλε είχαμε σε ακόμη δύο παιχνίδια. Ο Τσιτσαρίτο Ερνάντες πέτυχε χατ-τρικ, με το τρίτο γκολ να έρχεται στο 92΄ και να χαρίζει στη Λεβερκούζεν σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μάιντς.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς με συνεχείς ανατροπές στη Φρανκφούρτη, ο Εκτορ σκόραρε στο 92΄ και χάρισε στην Αϊντραχτ το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου, η οποία έχασε έδαφος στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Από κει και πέρα, η Γκλάντμπαχ επικράτησε 2-0 της Ινγκολστατ και η Αουγκσμπουργκ (με τον Κώστα Σταφυλίδη στη βασική ενδεκάδα) νίκησε με γκολ του Φινμπόγκασον 1-0 τη Ντάρμστατ.