Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Κορυφή η Ρεάλ, βαθμό η Θέλτα, στον πάτο η Βαλένθια

Τον πρώτο βαθμό της στο εφετινό ισπανικό πρωτάθλημα πήρε σήμερα η Θέλτα που αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με την Οσασούνα στο «Σαδάρ». Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της κατάταξης. Στο απόλυτο «μηδέν» μετά από τρεις αγώνες παραμένει η Βαλένθια. Αν και προηγήθηκε στο «Σαν Μαμές», οι γηπεδούχοι της Αθλέτικ Μπιλμπάο έκαναν την ανατροπή (2-1) με δύο γκολ του Αρίτς Αντουρίθ.

Η απουσία των Ρονάλντο, Μπέιλ δεν στοίχισε στη Ρεάλ Μαδρίτης, που πέρασε από τη Βαρκελόνη με νίκη 2-0 επί της Εσπανιόλ και διατήρησε το απόλυτο σερί της στην Primera Division. Ο Χάμες Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έλυσε τον «γρίφο» και στη συνέχεια ο Καρίμ Μπενζεμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τον πρώτο βαθμό της στο εφετινό ισπανικό πρωτάθλημα πήρε η Θέλτα που αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με την Οσασούνα στο «Σαδάρ». Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της κατάταξης.

Ο προπονητής της Θέλτα, Εντουάρντο Μπερίτσο, χρησιμοποίησε στο παιχνίδι τους εξής ποδοσφαιριστές: Άλβαρεθ, Καμπράλ, Τζόνι, Μάγιο, Ρονκάλια, Σενιέ (75΄ Σίστο), Άσπας, Βας (85΄ Ραντόια), Ερνάντες, Μπονγκοντά, Γκουιντέτι (61΄ Ρόσι).

Στο απόλυτο «μηδέν» μετά από τρεις αγώνες παραμένει η Βαλένθια. Αν και προηγήθηκε στο «Σαν Μαμές», οι γηπεδούχοι της Αθλέτικ Μπιλμπάο έκαναν την ανατροπή (2-1) με δύο γκολ του Αρίτς Αντουρίθ.