Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Από... ένα ημίχρονο είχαν ΠΑΟΚ και Βέροια σε φιλική ισοπαλία

Από… ένα ημίχρονο είχαν ΠΑΟΚ και Βέροια σε φιλική ισοπαλία

Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε απόψε στο γήπεδο της Βέροιας, ο ΠΑΟΚ και η γηπεδούχος Βέροια μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο και τελικά αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2. Οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο αποδοτικοί στα πρώτο ημίχρονο και μολονότι έπαιξαν με αρκετές εναλλακτικές επιλογές κατάφεραν να αποδώσουν ικανοποιητικό ποδόσφαιρο ικανοποιώντας τους φίλους τους.

Η Βέροια αντίστροφα στην επανάληψη κυριάρχησε και σε σύντομο διάστημα κατάφερε να ισοφαρίσει τον προηγηθέντα με 0-2 ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 26′. Από γρήγορη αντεπίθεση με τον Κάνιας, και εξαιρετική ατομική ενέργεια του Περέιρα και ασίστ στον Τζάλμα ο τελευταίος πέρασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο αργότερα έγινε το 0-2. Στο 32′ με κεφαλιά του Αθανασιάδη, μετά από συνεργασία Περέιρα με τον Μπίεσβαρ, και σέντρα του τελευταίου προς τον σκόρερ.

Στο 21΄ και όσο το σκορ ήταν στο 0-0 οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όταν μετά από μία μονομαχία του Πούγγουρα με τον Κάλβο ο τελευταίος ανετράπη από τον αντίπαλο του.

Στην επανάληψη η Βέροια μπαίνει στο παιχνίδι πιο δυνατά και αρχικά μειώνει το σκορ ενώ σε μικρό διάστημα καταφέρνει και να ισοφαρίσει. Στο 53′ ήρθε ο πρώτος αιφνιαδιασμός των γηπεδούχων με τον Καπετάνο που από τα όρια της περιοχής πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μπρκιτς για να γράψει έτσι το 1-2.

Μεγάλη φάση για τη Βέροια στο επόμενο λεπτό. Μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Σισίνιο βγήκε απέναντι από τον Μπρκιτς και τον πέρασε, ωστόσο ο Κρέσπο με γρήγορη ενέργεια πρόλαβε και απομάκρυνε. Στο 57′ ο Γιάννης Παπαδόπουλος με σουτ από 30 μέτρα αιφνιδιάζει τον Μπρκιτς και ισοφαρίζει.

Ως το τέλος της αναμέτρησης οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν για ένα γκολ που θα έδινε τη νίκη αλλά δεν κατάφεραν κάτι τέτοιο.

Διαιτητής: Καραντώνης Δ.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου τερματοφύλακα της ομάδας της Ημαθίας, Στέλιου Μαρκούση.

Βέροια: Λόπεθ, Χαροντάκης, Μαλόν (80¨ Ασίγκμπα), Σισοκό (28′ Μελίσσης), Μαραγκός, Μπαλάφας (46′ Παπαστεριανός), Παπαδόπουλος (80¨Λινάρδος), Σαρπόνγκ (60′ Μίλιεβιτς), Αρτσε (46′ Σισίνιο), Κάλβο (72′ Μαυρίας), Καπετάνος (60′ Βίτι)

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Κίτσιου, Κρέσπο, Πούγγουρας, Μάτος (46′ Λέοβατς), Μπίσεσβαρ (76′ Τζοβάρας), Κάνιας, Πέλκας (76′ Δημητριάδης), Περέιρα (61′ Κοροβέσης), Κάμπος (76′ Δεληγιαννίδης) και Αθανασιάδης.

Υπενθυμίζεται πως τo Σάββατο 3/9 ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει στη Δράμα για φιλικό παιχνίδι με την τοπική Δόξα.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-91: Τον «κρέμασε» ο Σλούκας, έκαναν το 0-1 οι Ισραηλινοί

Με το… καλημέρα πλεονέκτημα αντίο για τους πράσινους. έχασαν ξανά από τη Μακάμπι (87-91) που αγωνία για τον Μπόλντγουιν.