Με τον Σαλιμπούρ να ανοίγει το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και τον Σορμπόν να προσθέτει ακόμη ένα γκολ στο β’ ημίχρονο, η Γκινγκάμπ επικράτησε 2-1 της Μαρσέιγ, για τη 2η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Μασαλίας, που απλά μείωσε με τον Τοβέν, παραμένει χωρίς νίκη και δείχνει να… συνεχίζει τη μέτρια πορεία της περσινής περιόδου.

Νίκη με ανατροπή πανηγύρισε η Σεντ Ετιέν. Αν και έχαναν 1-0 στο ημίχρονο, οι «στεφανουά» επικράτησαν 3-1 της Μονπελιέ στο «Ζοφρουά Γκισάρ» και πήραν τους πρώτους βαθμούς τους τη φετινή σεζόν.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Παρί Σεν Ζερμέν για να διασπάσει το αμυντικό «τείχος» της Μετς, όταν όμως τελικά τα κατάφερε δεν είχε πρόβλημα να κάνει το «2 στα 2» στο ξεκίνημα του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ουνάι Εμερι επικράτησε με 3-0 στο «Παρκ ντε Πρενς» και έπιασε τις Λιόν και Τουλούζ την κορυφή της κατάταξης.