Ποδηλασία Πίστας: Tελικά 12ος ο Βολικάκης, «χρυσός» ο «θρύλος» Τζέισον Κένι

Εκτός τελικού ο Χρήστος Βολικάκης στο Κέιριν. Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε στην 5η θέση του β γκρουπ στην β’ γύρο και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στις θέσεις 7-12 και τερμάτισε τελευταίος με χρόνο 10.720, +0.514 από τον Σαμ Γουέμπστερ (Νέα Ζηλανδία) που κατέλαβε την 7η θέση.

«Χρυσός» ο Τζέισον Κένι

Το χρυσό μετάλλιο στο Κέριν ανδρων του Ολυμπιακού τουρνουά Ποδηλασίας πίστας κατέκτησε ο Τζέισον Κένι. Ο αθλητής από την Μεγάλη Βρετανία τερμάτισε πρώτος με χρόνο 10.113 και πήρε ετσι το έκτο ολυμπιακό του μετάλλιο!

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Μάτχις Μπούκλι (Ολλανδία) και το χάλκινο ο Αζιζουλχάσνι Αγουάνγκ (Μαλαισία). Να θυμίσουμε ότι στο ίδιο αγώνισμα ο Χρήστος Βολικάκης κατέλαβε την 12η θέση.