Την 11η θέση πήρε η Αραούζου στη κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας

Τη 11η θέση πήρε η Κέλλυ Αραούζου στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στο Ρίο ντε Τζανέιρο. Στην παρθενική παρουσία της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η 25χρονη Ελληνίδα αθλήτρια προσπάθησε και κατάφερε στο μεγαλύτερο διάστημα της κούρσας να ακολουθήσει τις προπορευόμενες, περνώντας μάλιστα έκτη στην τρίτη στροφή, 2,5 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό.

Όταν όμως η Ολλανδή Σάρον Φαν Ρούβεντααλ «άνοιξε» το ρυθμό, ακολουθούμενη από την Ιταλίδα Ρακέλε Μπρούνι, τη Βραζιλιάνα Πολιάνα Οκιμότο και την Κινέζα Σιν Σιν, η Αραούζου έμεινε πιο πίσω και δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση των μεταλλίων. Στην τελική ευθεία η κολυμβήτρια του Ολυμπιακού δεν είχε άλλες δυνάμεις και τελικά περιορίστηκε στην 11η θέση, τερματίζοντας σε 1 ώρα, 57 λεπτά και 31.6 δευτερόλεπτα

Η Φαν Ρούβεντααλ αποδείχθηκε πολύ δυνατή, άνοιξε στο τέλος την «ψαλίδα» της διαφοράς και αναδείχθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης στα 10χλμ. Η 23χρονη Ολλανδή, που ήταν δεύτερη πέρυσι στο Παγκόσμιο του Καζάν και πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2014 στο Βερολίνο, τερμάτισε σε 1ωρ.56:32.1, περίπου 17 δευτερόλεπτα μπροστά από τη δεύτερη. Πιο πίσω είχαμε… θρίλερ, καθώς η Γαλλίδα Ορελί Μιλέρ με πολύ δυνατό φίνις πέρασε τις Σιν και Οκιμότο και έφτασε στον τερματισμό μαζί με την Μπρούνι.

Η νυν πρωταθλήτρια κόσμου και Ευρώπης ακούμπησε δεύτερη στην πλακέτα τερματισμού, όμως λίγα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε, καθώς οι κριτές θεώρησαν -μάλλον δικαίως- ότι εμπόδισε την Μπρούνι να χτυπήσει την πλακέτα. Έτσι η Ιταλίδα πήρε το ασημένιο μετάλλιο και η Βραζιλιάνα Πολιάνα Οκιμότο, η οποία ακολούθησε λίγο πιο πίσω, κέρδισε το χάλκινο.

Και τώρα Τόκιο…

Με δάκρυα στα μάτια, η 25χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια μίλησε μετά την κούρσα στην κάμερα της ΕΡΤ και τόνισε: «Ηταν πολύ δύσκολος αγώνας. Προσπάθησα όσο μπορούσα, είμαι ικανοποιημένη από την προσπάθειά μου, φαίνεται όμως ότι δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο. Είναι πολύ δύσκολο να βρεις την ανταπόκριση που θέλεις στον πρωταθλητισμό. Τα μετάλλια δεν κατακτούνται εύκολα, ιδιαίτερα σε ένα τόσο σκληρό αγώνισμα, όπου σε κάθε χεριά πρέπει να επαναπροσδιορίζεις τους στόχους σου. Ευχαριστώ όσους στάθηκαν κοντά μου, συγγνώμη αν κάποιους τους απογοήτευσα. Φέτος η προπόνηση που κάναμε ήταν καθαρά για τα 10χλμ. και ήμουν έτοιμη για τον αγώνα, οι συνθήκες ήταν ιδανικές, απλά δεν ήταν η καλή μου μέρα».

Παρά τη στιγμιαία απογοήτευση, η Αραούζου έχει στρέψει ήδη το βλέμμα της στην επόμενη μέρα, με απώτερο στόχο τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020. «Από αυτή τη στιγμή στοχεύω στο Τόκιο και έχω πολλή δουλειά μπροστά μου», επισήμανε χαρακτηριστικά η ασημένια παγκόσμια πρωταθλήρτια των 5χλμ.

Καταλήγοντας, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν θα μπορούσε να μην κάνει αναφορά στον Σπύρο Γιαννιώτη, που στα ίδια νερά αύριο θα κάνει την τελευταία κούρσα της καριέρας του. «Ενας αθλητής σαν το Σπύρο δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα σε κανέναν. Είναι ο καλύτερος κολυμβητής που έχει υπάρξει στην Ελλάδα και το έχει αποδείξει. Του εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία», είπε η Αραούζου.

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»