Χάντμπολ (Γ): Θύμα έκπληξης η Νορβηγία, με το δεξί Γαλλία, Ισπανία και Ρωσία

«Θύμα» έκπληξης από τη διοργανώτρια Βραζιλία έπεσε η κάτοχος του τροπαίου Νορβηγία, στον εναρκτήριο αγώνα (Α΄ γκρουπ) του χάντμπολ γυναικών για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η Γαλλία αναδείχθηκε νικήτρια στον αγώνα με την Ολλανδία για τον Β΄ όμιλο του χάντμπολ γυναικών (1η ημέρα). Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Β΄ όμιλο η Ρωσία, που επιβλήθηκε της Κορέας με 30-25

«Θύμα» έκπληξης από τη διοργανώτρια Βραζιλία έπεσε η κάτοχος του τροπαίου Νορβηγία, στον εναρκτήριο αγώνα (Α΄ γκρουπ) του χάντμπολ γυναικών για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Η Βραζιλία επιβλήθηκε της αντιπάλου της 31-28 (ημ: 17-16), χάρη σε επιβλητική εμφάνιση στο Β΄ ημίχρονο, με κορυφαία παίκτρια την Άνα Πάουλα Μπέλο που σημείωσε 12 τέρματα, όσα και η Νορβηγή, Νόρα Μορκ.

Η σκανδιναβική ομάδα ήταν η νικήτρια του ολυμπιακού τουρνουά τόσο το 2008 στο Πεκίνο όσο και το 2012 στο Λονδίνο.

Νίκη και για την Ισπανία, που επιβλήθηκε του Μαυροβούνιου με 25-19. Απο τέσσερα τέρματα για την νικήτρια ομάδα πέτυχαν οι Πινέδα, Καμπράλ, Πένα, Αλμπέρτο, ενώ για το Μαυροβούνιο κορυφαία ήταν η Μπουλάτοβιτς με 5 γκολ.

Β’ όμιλος: Νίκες για Γαλλίρα Ρωσία

Η Γαλλία αναδείχθηκε νικήτρια στον αγώνα με την Ολλανδία για τον Β΄ όμιλο του χάντμπολ γυναικών (1η ημέρα) στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Η εθνική ομάδα της Γαλλίας μπήκε έτσι με το δεξί στο Ολυμπιακό τουρνουά, αφού κέρδισε την Ολλανδία με 18-14 και ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 10-6.

Κορυφαίες παίκτριες της νικήτριας η Αλεξάντρα Λακρεμπερέ με την Αλισόν Πινό που σημείωσαν από 5 τέρματα.

Νικηφόρα ξεκίνησε και η Ρωσία, που επιβλήθηκε της Κορέας με 30-25, παρότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ασίας είχε προηγηθεί 13-12.

Πρώτες σκόρερ για τη νικήτρια ήταν οι Σουντάκοβα και Βιακίρεβα με 6 και 5 γκολ αντίστοιχα, ενώ για την Κορέα οι Κιμ και Γιουνγκ πέτυχαν από 6 τέρματα.

Τέλος η Σουηδία επικράτησε με 31-21 της Αργεντινής.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Ξέσπασε και ισοφάρισε σε 1-1

Ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 95-79 της Μακάμπι, με τους Πράσινους να ισοφαρίζουν σε 1-1 τη σειρά των playoffs.