Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Πέρασε στον τελικό του Copa America η Χιλή

H Χιλή νίκησε 2-0 την Κολομβία στον ημιτελικό του Copa America Cententario, μετά από ένα περιπετειώδη αγώνα στο Σικάγο, που διακόπηκε για περισσότερο από δύο ώρες, λόγω καταιγίδας και θυελλωδών ανέμων και θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Χιλή, ήταν ήδη δύο γκολ μπροστά στο ημίχρονο, με τους Αρανγκουίθ (7) και Φουενθαλίδα (11), αλλά οι σφοδρές καταιγίδες που πλησίαζαν το στάδιο, με ανέμους 170 χιλιομέτρων, υποχρέωσαν την παραμονή των ομάδων στα αποδυτήρια και τους φιλάθλους, να βρουν καταφύγιο στις διάφορες εισόδους του σταδίου, περιμένοντας πάνω από δύο ώρες για να ξεκινήσει πάλι το παιχνίδι 2 ώρες στο Soldier Field.

«Παίξαμε καλά, αλλά η Χιλή είναι μια πολύ ισχυρή ομάδα,» είπε ο Κολομβιανός μέσος Χουάν μετά το τελικό σφύριγμα. «Σκεφτήκαμε ότι μια επιστροφή ήταν δυνατή, αλλά μερικές φορές τα πράγματα δεν λειτουργούν όπως τα θέλουμε».

Κεραυνοί, ανεμοστρόβιλοι και δυνατή βροχή μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όταν το ματς άρχισε ξανά οι ομάδες επέστρεψαν σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο. Η Κολομβία, που μάλιστα από το 57 έπαιζε με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Κάρλος Σάντσες (με δεύτερη κίτρινη), δεν μπόρεσε να αντιδράσει και θα περιοριστεί σε αγώνα για την τρίτη θέση με τις ΗΠΑ τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Μία ημέρα αργότερα Χιλή και Αργεντινή θα επαναλάβουν στο Νιου Τζέρσει τον τελικό του Σαντιάγκο στο τελευταίο Copa America, που φιλοξένησαν και κατάκτησαν στα πέναλτι το περασμένο καλοκαίρι στην χώρα τους οι Χιλιανοί.

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…