Χάλκινο μετάλλιο για τους Μάντη και Καγιαλή στο Πρινσέσα Σοφία

Το Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ιστιοπλόοι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής στο φημισμένο Κύπελλο Πρινσέσα Σοφία που διεξήχθη στον ναυτικό όμιλο Άρσεναλ στην Πάλμα της Μαγιόρκα. Το τουρνουά στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία με τους έλληνες πρωταθλητές να τερματίζουν στην 3η θέση.

Με εξαιρετική παρουσία καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης, παρά τις δυσχερείς καιρικές συνθήκες, την βροχή και το κρύο των τελευταίων 2 ημερών, οι Έλληνες πρωταθλητές τερμάτισαν πρώτοι στις κούρσες που έτρεξαν, ενώ κατέκτησαν την 3η θέση στην τελική κατάταξη.

Στην διοργάνωση συμμετείχαν 800 σκάφη με πάνω από 1000 κορυφαίους Ιστιοπλόους από 65 χώρες παγκοσμίως, γεγονός το οποίο έκανε τον ανταγωνισμό ακόμα πιο έντονο, και με μόλις δυο ημέρες για ξεκούραση, το ελληνικό δίδυμο συνεχίζει δυναμικά για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που ξεκινάει στις 5 Απριλίου.

Ο Τάκης Μάντης δήλωσε: «Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι για την επιτυχία αυτή και ευχαριστούμε όλους για την συμπαράσταση και τις ευχές. Ειδικά στον Χρυσό μας χορηγό, το Ίδρυμα Lascaris, θα θέλαμε να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ που μας στηρίζει σε κάθε βήμα».

Ο Παύλος επισήμανε: «Είναι πολύ υψηλό το επίπεδο και προπονούμαστε σκληρά για να ανταπεξέλθουμε και να κάνουμε όλους τους Έλληνες περήφανους. Από αυτούς αντλούμε την δύναμη μας και για αυτούς προσπαθούμε για το καλύτερο».

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League