Τέλος στο αήττητο της πρωτοπόρου Παρί έβαλε η Λιόν, δεύτερη η Μονακό

Η Λιόν έγινε η πρώτη ομάδα που νίκησε την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1, για την 28η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Στο 13΄ ο Κορνέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Νταρντέ να διπλασιάζει τα τέρματα στο 45΄.

Ο Βραζιλιάνος Λούκας Μόουρα απλά μείωσε στο 51΄ για την ομάδα του Παρισιού που πάντως δεν νιώθει… ανασφάλεια αφού τη χωρίζουν… 23 βαθμοί από τη δεύτερη, Μονακό. Με αυτή τη νίκη η Λιόν αναρριχήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου συγκατοικεί πλέον με την Καέν.

Κι αυτό γιατί η τελευταία νίκησε με 2-1 στην έδρα της Σεντ Ετιέν, ανέβηκε 6 θέσεις στον πίνακα και διατηρεί ελπίδες ακόμη και για έξοδο στο Champions League! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντελόρ στο 78’. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ροντελίν διπλασίασε τα τέρματα, με το γκολ του Βαλεντίν Εσερίκ στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους να μην επηρεάζει την επιτυχία της Καέν.

Ισόπαλο 0-0 έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στη Ναντ και τη Μονακό, αποτέλεσμα που δεν ήταν καλό για τους γηπεδούχους.

Τα «καναρίνια» ήθελαν τη νίκη για να προσπεράσουν Σεντ Ετιέν, Ρεν, Νις και να βρεθούν στην τρίτη θέση, αλλά έχασαν την ευκαιρία, την ώρα που οι Μονεγάσκοι έφτασαν στους 50 βαθμούς και προς το παρόν δεν απειλούνται για τη δεύτερη θέση.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Νις-Μπαστιά 0-2
(61΄ Ντιαλό, 65΄ Αγιτέ)

Μονπελιέ-Λιλ 3-0
(52΄ Μπεριγκό, 60΄ Νταμπό, 86΄ Σκιρί)

Γκινγκάμπ-Ανζέ 2-2
(39΄ Πριβά, 66΄ πεν. Ζιρές – 30΄ Καπέλ, 79΄ πεν. Κετκεοφομφόν)

Τρουά-Λοριάν 0-1
(3΄ Αμπντούλ Μαχίντ)

Ρεμς-Μπορντό 4-1
(23΄ Μαντί, 34΄ Μπιφουμά, 67΄ Σαμπρονιέ, 89΄ Μπανγκουρά – 69΄ Οουνας)

Τουλούζ-Ρεν 1-2
(78΄ Μπεν Γεντέρ – 90΄ Ντεμπέλ, 92΄ Γκορισικί)

Ναντ-Μονακό 0-0

Γκαζελέκ-Μαρσέιγ ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ

Σεντ Ετιέν-Καέν 1-2
(90+ Εσερίκ – 78΄ Ντελόρ, 82΄ Ροντελίν)

Λιόν-Παρί ΣΖ 2-1
(13΄ Κορνέ, 45΄ Νταρντέ – 51΄ Λούκας Μόουρα)

Τρουά 14

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.